Potencjał gramofonu. Bauhaus i współczesna kultura didżejska

12 sierpnia Galeria Arsenał w Białymstoku zaprasza na wykład dra Przemysława Strożka Potencjał gramofonu. Bauhaus i współczesna kultura didżejska. Prelekcja odbędzie się w ramach cyklu Czy sztuka jest potrzebna i dlaczego? i towarzyszy wystawie Wokół Bauhausu.

DJ Mach/BHC & Mosfet/BHC (źródło: materiały organizatora)

DJ Mach/BHC & Mosfet/BHC (źródło: materiały organizatora)

W 1924 roku niemiecki krytyk Rudolph Lothar napisał tekst pt. Mówiąca maszyna: esej techniczno-estetyczny, w którym zwrócił uwagę, że w dyskusji o nowej sztuce odsuwa się na margines znaczenie fonografii. W rzeczywistości fenomen odtwarzania, nagrywania i przetwarzania dźwięku już wtedy inspirował awangardowych artystów, ale eksperymenty, które podejmowali z gramofonami, nie odbiły się szerszym echem. Nauczyciel Bauhausu, Laszlo Moholy-Nagy, pragnął przeobrazić wówczas gramofon w instrument muzyczny, w obiekt nie odtwarzający, ale tworzący muzykę. Wysunięte przez niego idee zostały podjęte później przez Paula Hindemitha oraz Johna Cage’a, kiedy możliwości techniczne pozwalały na bardziej nowatorskie eksperymenty. Są one uznawane dziś za prapoczątki kultury didżejskiej.

Wykład poświęcony zostanie relacjom między awangardowymi eksperymentami a kulturą didżejską, która w sztuce współczesnej reprezentowana jest m.in. przez Christiana Marclaya i Dja Spooky’ego.

Po wykładzie, o godz. 19.30, odbędzie się impreza z Mach/bhc i Mosfet/bhc na dziedzińcu Galerii Arsenał.

Dr Przemysław Strożek – adiunkt w Instytucie Sztuki PAN, zajmuje się relacjami historycznej awangardy z kulturą popularną i sztuką współczesną.

Potencjał gramofonu. Bauhaus i współczesna kultura didżejska
12 sierpnia 2014 roku, godz. 18.00
Galeria Arsenał w Białymstoku

Dodaj komentarz