Powstał mural inspirowany wierszem Wisławy Szymborskiej

Podczas 6. edycji Festiwalu Malarstwa Monumentalnego Monumental Art w Gdańsku włoski artysta Opiemme stworzył 36-metrowy mural inspirowany wierszem Wisławy Szymborskiej.

Opiemme, „Wir i napromieniowanie tęczą”, mural (źródło: materiały prasowe)

Opiemme, „Wir i napromieniowanie tęczą”, mural (źródło: materiały prasowe)

W zintegrowanej galerii malarstwa monumentalnego na gdańskiej Zaspie znajduje się już 49 murali, a jeden z największych – 36-metrowy – został zadedykowany Wisławie Szymborskiej przez włoskiego artystę i poetę Opiemme. Zainspirowany jej wierszem Pod jedną gwiazdką stworzył on wielkoformatową pracę mającą przyciągnąć ludzi do poezji polskiej noblistki.

Pochodzący z Włoch Opiemme jest poetą i malarzem, który w swoich pracach eksploruje poezję, starając się przez sztukę w przestrzeni publicznej nadać jej dostępny, społeczny wymiar. W swoich pracach przez zmianę słów w kolorowe obrazy sugeruje odbiorcy dwuwymiarową interpretację jego dzieł. Uliczna poezja artysty powstaje nie tylko pod wpływem ulicy, ale i sztuki w przestrzeni publicznej; wyrazistych form, które pozwalają podejmować tematy społeczne i środowiskowe w ironiczny sposób.

Kolory spadające kaskadą ze szczytu budynku mają pokazać barwy, jakie w przestrzeń publiczną miast wprowadzają interwencje malarzy ulicznych. Mają one stać się symbolem radości i szczęścia, jakie sztuka ma wprowadzać na ulice
– mówi Opiemme o muralu zatytułowanym Wir i napromieniowanie tęczą, który powstał na Zaspie przy ul. Dywizjonu 303 D.

Mural podzielony jest na trzy części: przestrzeń kosmiczną, niebo i ziemię. W dolnej partii widzimy chmury, które mają przyciągnąć uwagę dzieci i dorosłych, by zbliżyć ich do poezji. Artysta używa kolorów jako swoistej pułapki zwabiającej osoby zainteresowane wyrazistymi barwami do tego, by podeszli bliżej muralu. Poniżej chmur i spadającego z nich barwnego deszczu wkomponował cytat Wisławy Szymborskiej z wiersza Pod jedną gwiazdką:

Prawdo, nie zwracaj na mnie zbyt bacznej uwagi. Powago, okaż mi wspaniałomyślność.

Opiemme
Wir i napromieniowanie tęczą,
mural inspirowany wierszem Wisławy Szymborskiej Pod jedną gwiazdką
Gdańsk

Dodaj komentarz