Ida Pawlikowskiego polskim kandydatem do Oscara

Ida Pawła Pawlikowskiego została polskim kandydatem do Oscara 2014 w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny.

„Ida”, reż. Paweł Pawlikowski (źródło: materiały prasowe)

„Ida”, reż. Paweł Pawlikowski (źródło: materiały prasowe)

Powołana 10 lipca 2014 roku przez Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzatę Omilanowską Komisja Oscarowa w składzie: Filip Bajon (przewodniczący), Katarzyna Adamik, Jacek Bławut, Michał Komar, Agnieszka Odorowicz, Anda Rottenberg, Janusz Zaorski, Marek Żydowicz wybrała film Ida w reżyserii Pawła Pawlikowskiego na polskiego kandydata do Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny.

Nie mieliśmy żadnych wątpliwości, że największe szanse w tej trudnej kategorii ma Ida Pawła Pawlikowskiego. To wspaniały film, który nie bez przyczyny zyskał takie uznanie i znakomite recenzje na całym świecie. Jest też nie tylko świetną wizytówką wszystkich twórców, którzy brali udział w jego powstaniu, ale i całej naszej kinematografii. Film zyskał znakomite recenzje w najpoważniejszych tytułach amerykańskich. We wszystkich rankingach potencjalnych kandydatów do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej Ida plasuje się bardzo wysoko. To tytuł, który budzi emocje i jest o nim głośno

– podkreśla dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Agnieszka Odorowicz.

Bardzo wysokie walory artystyczne Idy są powszechnie znane, wszyscy je doceniamy i wiemy, jakiej klasy jest film Pawła Pawlikowskiego. Ida odniosła już sukces dystrybucyjny w Stanach Zjednoczonych, jej aktualny Box Office to 3,5 mln dolarów, co oznacza, że film obejrzało ponad 400 tysięcy widzów. Jednogłośnie i z pełnym aplauzem wybraliśmy film Ida Pawła Pawlikowskiego na polskiego kandydata do Oscara

– mówił po obradach przewodniczący Komisji, Filip Bajon.

Ida Pawła Pawlikowskiego światową premierę miała podczas 40. Telluride Film Festival na przełomie sierpnia i września 2013 roku. 25 października tego samego roku film trafił do polskich kin. Późniejsza dystrybucja międzynarodowa Idy okazała się dużym sukcesem. We Francji film Pawła Pawlikowskiego obejrzało blisko 500 tys. widzów, ponad 100 tys. we Włoszech, po kilkadziesiąt tysięcy w Hiszpanii i Holandii. Amerykański Box Office wynosi 3,5 mln USD, a film do dziś przyciągnął do sal kinowych ok. 450 tys. widzów. W dniu premiery film pokazywano zaledwie na trzech ekranach. Jego popularność stała się jednak tak duża, że w szczytowym momencie dystrybucji w USA film był wyświetlany na 134 ekranach. Dziś, 14 tygodni od premiery, nadal można go oglądać na 33 ekranach kinowych.

Film dystrybuowano także m.in. w Argentynie, Australii, Austrii, Belgii, Japonii, Kanadzie, Niemczech, Norwegii, Nowej Zelandii, Szwajcarii i na Tajwanie. Film łącznie został zakupiony na 52 terytoria, a zainteresowanie tytułem nadal się utrzymuje. 26 września Ida trafi na ekrany kin w Wielkiej Brytanii i Irlandii, a w październiku – w Danii i Szwecji. Do dziś Idę pokazano na blisko 50 festiwalach, na których twórcy filmu zdobyli ponad 30 nagród.

Polski kandydat do Oscara 2014 w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny
Ida
Reżyseria: Paweł Pawlikowski
Scenariusz: Paweł Pawlikowski, Rebecca Lenkiewicz
Zdjęcia: Łukasz Żal, Ryszard Lenczewski
Dystrybucja: Solopan

Dodaj komentarz