• 2014-08-12

Zbigniew Religa – Bogowie

Zbigniew Religa był wizjonerem, buntownikiem i idealistą. Jego życie było pasmem przeplatających się porażek i tryumfów. Niezwykłą historię profesora i jego walki o ludzkie serce postanowił opowiedzieć w filmie Bogowie reżyser Łukasz Palkowski. Kinowa premiera już 10 października.

Plakat filmu „Bogowie” w reżyserii Łukasza Pałkowskiego, (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Plakat filmu „Bogowie” w reżyserii Łukasza Palkowskiego, (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Zbigniew Religa nawet w dramatycznej sytuacji, nie bał się postawić wszystkiego na jedną kartę. Uwielbiany przez jednych, ostro krytykowany przez innych, dźwigał ciężar wyzwań, których nikt w Polsce nie odważył się podjąć.

Dzięki uporowi i determinacji w dążeniu do celu osiągnął sukces. Przeciwstawił się swoim mentorom, aby w latach 80. dokonać ogromnego przełomu w dziedzinie polskiej medycyny. Wraz z zespołem młodych kardiochirurgów, w 1985 roku w Zabrzu, po raz pierwszy przeprowadził udaną transplantację serca. Operacja przyniosła mu miano najbardziej znanego polskiego lekarza w historii.

Film prezentuje prawdziwy portret człowieka, który całe życie chciał być pierwszy. Cena sukcesu była bardzo wysoka – rozłąka z rodziną oraz pokora wobec własnych słabości i niepowodzeń stały się elementem życia profesora.

W rolę Zbigniewa Religi wcielił się Tomasz Kot, który zdumiewa fizycznym podobieństwem do pierwowzoru postaci. Długie i pracowite przygotowania zaowocowały opinią, że jest to najlepsza rola w dorobku aktora.

Poza Tomaszem Kotem w filmie zobaczymy plejadę najwybitniejszych polskich aktorek i aktorów. Role najbliższych współpracowników prof. Religi zagrali Piotr Głowacki i Szymon Piotr Warszawski.

Poza nimi na ekranie zobaczymy m.in. Jana Englerta, Zbigniewa Zamachowskiego, Magdalenę Czerwińską, Kingę Preis, Sonię Bohosiewicz, Rafała Zawieruchę. Za zdjęcia odpowiada Piotr Sobociński Jr, autor obrazów do takich filmów jak Drogówka, Róża i Układ zamknięty.

Bogowie – premiera
10 października 2014 r.
Dystrybutor: Next Film

Dodaj komentarz