Ciasne, ale własne! – jak urządzić małe mieszkanie

Coraz częściej mieszkania położone w centrum miasta wygryzają duże, rodzinne domy. Niekiedy jest to spowodowane chęcią wpasowania się w aktualne trendy, ale może być to również wywołane brakiem wystarczająco dużych środków pieniężnych. Niestety pojawia się tu problem urządzenia wnętrza, które swoimi małymi gabarytami powoduje wiele trudności przy jego wyposażeniu. Jak zatem w nowoczesny i estetyczny sposób urządzić niewielkie mieszkanie? Jakie zasady stosować?

Perfect Space (źródło: materiały prasowe)

Perfect Space (źródło: materiały prasowe)

Prostota przede wszystkim

Jedną z podstawowych zasad jest zastosowanie minimalistycznego stylu. Jak to zrobić? Przede wszystkim trzeba ograniczyć się do minimum. Dobrym sposobem jest wykorzystanie maksymalnie 3 kolorów. Najlepiej sprawdzą się jasne barwy, które sprawią wrażenie większej i bardziej optymistycznej przestrzeni. Mieszanie stylów jest najgorszą zbrodnią, jaką można popełnić przy urządzaniu wnętrz! Spowoduje to poczucie natłoku i bałaganu. Zatem warto zastosować jeden główny styl i ewentualnie przełamać go wyrazistym akcentem.

Sprawdzonym patentem jest umieszczenie wielu różnego rodzaju szafek, w których można schować dużo rzeczy. Pomoże to uniknąć chaosu w mieszkaniu, spowodowanego walającymi się wszędzie bibelotami. Można zamiast tradycyjnych mebli wybrać te z połyskującą powierzchnią, która doskonale odbija światło. To spowoduje optyczne powiększenie mieszkania. Sprawdzą się również lustra, ale nie można przesadzić z ich ilością. Nie chcemy przecież uzyskać efektu Wesołego Miasteczka.

Kuchnia

Aby zaoszczędzić trochę miejsca w mieszkaniu, kuchnię warto połączyć z salonem. Oczywiście przy takiej ingerencji należy pamiętać o tym, aby zachować ich indywidualne przeznaczenie. W celu uzyskania efektu dużej przestrzeni wszelkie przyrządy czy urządzenia kuchenne powinny być schowane, dlatego wymagana jest duża ilość szafek. Te bez uchwytów, a z nowoczesnym patentem, polegającym na otwieraniu drzwiczek przez ich dociśnięcie (jest to tak zwana metoda klik – klak) nadadzą wnętrzu nowoczesny akcent. Jeśli chodzi o kolory to najlepiej sprawdzą się tu jasne barwy. Aby nadać kuchni nieskazitelny charakter jasny kolor warto przełamać designerskimi gadżetami. Mogą to być elementy ozdobne lub niezbędne w kuchni duże i nowoczesne misy do przechowywania owoców i warzyw.

Łazienka

Do zaprojektowania łazienki należy mieć niestandardowe podejście. Aby unikną efektu klaustrofobicznego pomieszczenia, w łazience trzeba umieścić jej podstawowe i najważniejsze elementy. Chodzi oczywiście o zlew, muszlę klozetową, prysznic, dla niektórych również pralkę. Aby optycznie powiększyć łazienkę, wszelkie jej komponenty powinny być umieszczone w odpowiedni sposób – na przykład zlew może być podwieszany, szafki mogą mieć lakierowaną powierzchnię, która odbija światło, a to stwarza wrażenie większej przestrzeni. Oprócz tego sprzęt elektroniczny można zakupić w niestandardowych rozmiarach – może to być pomniejszona pralka, dzięki czemu zyskamy więcej wolnego miejsca

Sypialnia

Duża i elegancka sypialnia to marzenie każdej kobiety. Jednak, co zrobić, kiedy nie mamy wystarczająco dużo miejsca, aby osiągnąć taki cel? Wystarczy zastosować kilka sztuczek, a zaoszczędzimy nie tylko na czasie i pieniądzach, ale i na przestrzeni. Sypialnia jest miejscem, w którym idealnie sprawdzają się stare style, takie jak angielski czy prowansalski. Jednak najlepiej jest dostosować się do stylu użytego w pozostałych pomieszczeniach. Aby nadać sypialni domową i ciepła atmosferę warto w oknach zamontować żaluzje i rozłożyć dużą ilość poduszek na łóżku.

Wielkość, a komfort

Niestety wielu z nas z określeniem małe mieszkanie kojarzy jedynie ścisk, brak miejsca i przytłoczenie. Jednak nawiązując do ostatniego artykułu pani Justyny Stańczak-Dąbkowskiej pracującej dla Perfect Space z Warszawy, niewielkie mieszkanie może być komfortowe. Jak osiągnąć taki cel? Po prostu sposób urządzenia wnętrza musi być przemyślany i wcześniej zaplanowany. Mądre rozmieszczenie poszczególnych elementów zapewni osiągnięcie pięknego i komfortowego, małego wnętrza.

1 komentarz do artykułu “Ciasne, ale własne! – jak urządzić małe mieszkanie”

  1. Jola Czerniakow

    Kuchnia z salonem, faktycznie się sprawdza. Szczególnie gdy ma się większa rodzinę. Można gotować rzucić okiem na dzieci czy gości. Mam biała kuchnię bałam się , że będzie wyglądało jak w szpitalu ale podstawki, kubeczki kolorowe dodają wyrazistości

Dodaj komentarz