When nowhere becomes here – Mediations Biennale w Poznaniu

Za sprawą 4. edycji Mediations Biennale, największej w Europie Środkowo-Wschodniej międzynarodowej wystawy sztuki współczesnej, odbywającej się od 21 września do 26 października, Poznań ugości wybitnych artystów z całego świata, pokaże ich różnorodne prace, a Aleja Marcinkowskiego stanie się Aleją Sztuki.

Tegoroczna edycja, której dyrektorem artystycznym jest Tomasz Wendland, odbywać się będzie pod hasłem When nowhere becomes here (Kiedy nigdzie staje się tutaj). W programie przede wszystkim sztuka współczesna we wszystkich jej formach, umiejscowiona wokół Alei Sztuki – w Muzeum Narodowym, Bibliotece Raczyńskich, Centrum Handlowym Galeria MM, Bazarze Poznańskim i Artykwariacie, jak również w przestrzeniach Centrum Kultury Zamek, Galerii U Jezuitów i na fasadzie Nowej Synagogi. To tam będzie można spotkać 3 różne światy tworzone przez 4 kuratorów: Berlin Heist (kuratorzy Shaheen Merali i Kerimcan Guleryuz), Shifting Africa (kurator Haro Schmidt) i Borders of Globalization (Granice globalizacji) w ramach projektu Polish Art Tomorrow (kurator Sławomir Sobczak).

Każda z wystaw opowie inną historię, związaną z miejscem, z którego pochodzi, każda z nich przybliży do źródła, pokaże różnorodność kulturalną, społeczną, artystyczną, ekonomiczną czy geopolityczną w kontekście postglobalnej rzeczywistości. Za sprawą sztuki współczesnej, posługującej się językiem uniwersalnym, odnoszącym się do zmysłowości, znajdziemy się tam, czyli wydawać by się mogło nigdzie, będąc jednocześnie tutaj. Za pośrednictwem twórców i ich prac – obrazów, filmów, instalacji, fotografii czy performance – to co odległe, stanie się bliskie, a to co bliskie, być może okaże się mniej istotne.

W tegorocznej edycji Biennale po raz pierwszy w Polsce na tak szeroką skalę przedstawiona zostanie najnowsza sztuka z Afryki. Nowatorską koncepcją jest również prezentowanie zamiast reklam związanych z biennale dzieł sztuki, które w postaci wielkoformatowych bannerów umiejscowionych w przestrzeni miejskiej, w centrum miasta, zapraszają do refleksji, mimochodem, tu i teraz – mówi Tomasz Wendland, dyrektor Biennale.

4. Mediations Biennale
When nowhere becomes here
Od 21 września do 26 października 2014 roku
Poznań

Dodaj komentarz