• 2014-08-09

eXistenZ w Kinie Kosmos

19 sierpnia w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego Ambasada w katowickim Kinie Kosmos odbędzie się projekcja filmu eXistenZ w reżyserii Davida Cronenberga. W programie również prelekcja i dyskusja.

Kadr z filmu „eXistenZ”, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kadr z filmu „eXistenZ”, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nieodległa przyszłość. Status kluczowego wynalazku branży rozrywkowej zyskują gry transmitowane bezpośrednio do układu nerwowego użytkownika. W duchu gibsonowskiej idei cyberprzestrzeni oraz baudrillardowskiej hiperrzeczywistości David Cronenberg kreśli portret schizofrenicznego świata, w którym triadę konsola-interfejs-ekran zastępują organiczne panele kontrolne, aktywujące stan pełnej wirtualności.

Gra nie polega już wyłącznie na katartycznej identyfikacji z tym co widzialne. Zanurzenie w sztucznie wygenerowanym świecie wymaga wejścia w rolę zaprojektowanych postaci i przystania na ryzyko utraty własnej osobowości.

eXistenZ to wyrażająca lęki współczesności zapowiedź symulacyjnej przyszłości, w której jednostka zakwestionuje własne jestestwo. Funkcjonujący w stanie wirtualnej narkolepsji użytkownicy eXistenZ zadają sobie pytanie: czy wciąż jesteśmy w grze? Być może dziś, jako obserwatorzy ekspansji wirtualnej rzeczywistości, strategii immersyjnych i wzmożonego interakcjonizmu powinniśmy zadać sobie pytanie: czy wciąż jesteśmy w rzeczywistości?

Prelekcję i dyskusję poprowadzi Wojciech Sitek, filmoznawca, doktorant UŚ i członek Koła Naukowego Kinotok.

eXistenZ w Kinie Kosmos
19 sierpnia 2014 r., godz. 18.30
Kino Kosmos, ul. Sokolska 66
Katowice

Dodaj komentarz