Kamila Model sugestywnie o naturze emocji

Od 12 sierpnia do 12 września w Galerii Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku prezentowana będzie wystawa Kamili Model Nature of emotions.

Kamila Model, z cyklu „Laboratoryjne badania uczuć” (źródło: materiały prasowe)

Kamila Model, z cyklu „Laboratoryjne badania uczuć” (źródło: materiały prasowe)

Kamila Model – malarka urodzona 12 października 1988 roku w Gdańsku. W 2007 rozpoczęła naukę na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie uczyła się pod kierunkiem profesorów Jerzego Czerniawskiego i Hanny Nowickiej-Grochal. Swoją pracę dyplomową realizowała i obroniła w 2012 roku pod okiem prof. Jerzego Ostrogórskiego. W tym samym roku odbyła się jej pierwsza wystawa indywidualna zatytułowana Znakowa Nieoczywistość Istnienia w Gdańskiej Galerii Miejskiej, rok później wystawiła swoje prace w Gdańskiej Kolonii Artystów pod tytułem Równanie. Wzięła również udział w licznych wystawach grupowych, między innymi Nowy Obraz / Nowe Spojrzenie w Poznaniu, L.O.V.E. w Kolonii Artystów w Gdańsku, Pssst, Milczenie to jeszcze nie cisza w Galeria Pionova w Gdańsku, Still Nature w SohoFactory w Warszawie i wielu innych. W 2012 zdobyła nagrodę pisma artystycznego EXIT w II Przeglądzie Młodej Sztuki, w ramach którego odbyła się wystawa Świeża Krew w Galerii Socato we Wrocławiu.

Wystawa Nature of Emotions prezentuje formy uzyskane za pomocą ołówka i oleju. Kamila Model, dążąc do uzyskania autonomii i dojrzałości artystycznej, zwróciła się ku przedstawieniom lekkim i przejrzystym. Z właściwą sobie finezją łączy w swych cyklach fantazję, metaforę i realistyczny szczegół. Niezależnie od przedstawianej formy mamy do czynienia z niezmiennością sytuacji malarskiej, która konstruowana jest za pomocą koloru abstrakcyjnie traktowanego przez artystkę. Sposób widzenia formy przez Kamilę Model jest swego rodzaju niedowidzenieniem, to malarstwo domysłów i sugestii. Aprobata pewnych elementów przy jednoczesnym odrzuceniu innych doprowadziły artystkę do wyizolowania obiektu i wyrwania go z ram własnej intymności. W swoich pracach Model osiągnęła lapidarność środków wyrazu, która pozbawiając je pełnej dynamiki, wprawiała je w delikatne drgania łudzące odbiorcę, że za chwile wszystko się rozpłynie.

Karolina Kliszewska

Kuratorki: Karolina Kliszewska, Paula Milczarczyk

Kamila Model | Nature of emotions
Wernisaż: 12 sierpnia 2014 roku, godz. 19.00
Wystawa do: 12 września 2014 roku
Galeria Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku

Dodaj komentarz