Jan Chwałczyk w zachwycie nad cieniem

Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza na wystawę Jana Chwałczyka Ten fantastyczny cień. Wystawę będzie można oglądać od 10 sierpnia do 28 września.

Jan Chwałczyk „Ten fantastyczny cień” – plakat (źródło: materiały prasowe)

Jan Chwałczyk „Ten fantastyczny cień” – plakat (źródło: materiały prasowe)

Jan Chwałczyk, urodzony w Krośnie n. Wisłokiem, studiował na PWSSP we Wrocławiu w latach 1946–51. W 1959 był współzałożycielem grupy Funkcja Formy i Koloru we Wrocławiu. W tym czasie został konsultantem Ministerstwa Kultury i Sztuki do spraw sztuki amatorskiej i dziecięcej. W 1962 roku był członkiem-założycielem grupy Szkoła Wrocławska. Brał udział niemal we wszystkich ważniejszych wystąpieniach polskiej awangardy, m.in. Plenerach Koszalińskich, Sympozjum Złotego Grona w Zielonej Górze, I Biennale Form Przestrzennych w Elblągu, Sympozjum w Puławach w 1966 roku, Wrocław ’70. Od 1972 do 1977 roku działał w Galerii Informacji Kreatywnej, był też organizatorem pleneru w Opolnie w 1971 roku pod hasłem Nauka i sztuka w procesie ochrony naturalnego środowiska człowieka. W roku 2013 w ramach projektu Art Line zrealizował w elbląskim Parku Dolinka rzeźbę Reproduktor Światła Słonecznego, która wzbogaciła kolekcję form przestrzennych.

Malarz i rzeźbiarz, konceptualista, twórca instalacji. Głównym tematem sztuki Chwałczyka jest relacja pomiędzy światłem a przestrzenią. Od 1968 roku w cyklach przestrzennych kompozycji Portrety i Autoportrety Światła wywoływał efekty zwielokrotnionego odbicia światła i cienia, mieszając formy materialne z iluzją.

O wystawie pisze Jarosław Denisiuk:

Twórczość Jana Chwałczyka ewoluowała od postaw modernistycznych poprzez neoawangardowe ku badaniom stricte naukowym. Jego działalność artystyczna obejmuje bardzo szeroki zakres. Zajmuje się fotografią, konstruowaniem obiektów przestrzennych, działaniami konceptualnymi i poszukiwaniami teoretycznymi, które wpływały na obraz sztuki polskiej szczególnie w latach 60. i 70.

Naukowe podejście do sztuki łączy Chwałczyk z zainteresowaniem optyką, geometrią i matematyką. Wszystkie te dziedziny aktywności twórczej i naukowej wprzęga artysta w analizę rzeczywistości, praw, które rządzą recepcją rzeczywistości, a także analizę zasad, na których opiera się sama sztuka.

Szczególnym rysem twórczości Chwałczyka jest próba wyrażenia niewyrażalnego oraz dematerializacji przedmiotów poprzez światło. Poszukiwania w tym kierunku doprowadziły artystę do stworzenia serii obiektów, które zobaczymy w Elblągu, a które prowadzą fascynującą grę ze światłem i cieniem. Serie Reproduktorów cieniaForm cienia rzuconego to realizacje zbudowane z połączonych ze sobą płaszczyzn, rzucających ze swego wnętrza na ekrany, podłoża odbicia barwne, uzupełniając tym samym i kształtując sam obiekt.

Jan Chwałczyk | Ten fantastyczny cień
Od 10 sierpnia do 28 września 2014 roku
Finisaż: 28 września, godz. 18.00
Centrum Sztuki Galeria EL
Elbląg

Dodaj komentarz