• 2014-08-08

Ligatura dla wielbicieli komiksu

Od 8 do 10 sierpnia w Poznaniu będzie odbywał się 5. Międzynarodowy Festiwal Kultury Komiksowej Ligatura. W programie m.in. wystawy Michaeli Konrad Space Love, Zeszyty Komiksowe 2004–2014. Dziesięć lat z komiksem / Dziesięć lat o komiksie20 lat Ratmana oraz Lokomotywa/IDEOLO.

5. Międzynarodowy Festiwal Kultury Komiksowej Ligatura – plakat (źródło: materiały prasowe)

5. Międzynarodowy Festiwal Kultury Komiksowej Ligatura – plakat (źródło: materiały prasowe)

Inspiracją prac Michaeli Konrad były wrażenia astronautów biorących udział w lotach kosmicznych programu Apollo, który był prowadzony w latach 1968–1972. Austriacka artystka wykorzystała cytaty z relacji i wspomnień jedynych ludzi, którzy widzieli na własne oczy ciemna stronę księżyca, a obraz Ziemi z ich perspektywy dawał się zasłaniać kciukiem. Fragmenty autentycznych wypowiedzi wstawione w plansze przedstawiające młodą kobietę wędrującą po księżycu potęgują nastrój oddalenia, samotności i kruchości ziemskiego świata. Pytania o miłość, wolę, rozum unoszą się pozbawione grawitacji, zatrzymywane na krótkie chwile, w których mieści się całe ludzkie życie.

Wystawa Zeszyty Komiksowe 2004–2014. Dziesięć lat z komiksem / Dziesięć lat o komiksie prezentuje dwie opowiedziane równolegle historie Zeszytów Komiksowych, magazynu obchodzącego w 2014 roku dziesięciolecie istnienia. Historie zostały opowiedziane za pomocą okładek wszystkich numerów autorstwa m.in. Krzysztofa Gawronkiewicza, Macieja Sieńczyka, Tomasza Niewiadomskiego, Michała Śledzińskiego i Krzysztofa Ostrowskiego, jakie ukazały się do tej pory (historia prawdziwa), oraz za pomocą ich nowych wersji stworzonych specjalnie na tę wystawę przez czołowych twórców komiksowych w Polsce, m.in. Przemysława Truścińskiego, Janka Kozę, Tomasza Samojlika, Joannę Karpowicz, Berenikę Kołomycką i nigdzie wcześniej nie prezentowanych (historia alternatywna).

Ratman stworzony przez Tomasza Niewiadomskiego pojawił się na łamach miesięcznika literackiego Nowa Fantastyka w 1994 roku. Ratman to bohater, który posiada wehikuł czasu, za pomocą którego podróżuje po czasoprzestrzeni. Czasami naprawia świat. Czasami odkrywa nieznane fakty z historii. Czasami wysłuchuje ciekawych życiorysów.

Przygody Ratmana ukazywały się cyklicznie w pismach Nowa Fantastyka i Czas Fantastyki. Scenariusze Ratmana pisze rysownik Tomasz Niewiadomski, a także Grzegorz Janusz (uznawany za najlepszego scenarzystę komiksowego w Polsce) i Maciej Parowski (pisarz i wieloletni redaktor Fantastyki). W 2005 roku jednoplanszowy komiks z Ratmanem zdobył pierwszą nagrodę w konkursie na krótką formę komiksową na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Łodzi.

Lokomotywa/IDEOLO jest oparta na tekstach Juliana Tuwima, które zostały zestawione z faktami odnoszącymi się do współczesnych problemów gospodarczych, ekonomicznych, ekologicznych, etycznych. To odsłona Tuwima zaangażowanego, odważnego, bezkompromisowego w poruszaniu tak trudnych tematów, jak tożsamość narodowa, rasizm, antysemityzm. W pociągu jadą Żydzi, kibole, żołnierze, geje i lesbijki, hipsterzy oraz zwierzęta, przewożone są różne materiały.

5. Międzynarodowy Festiwal Kultury Komiksowej Ligatura
Od 8 do 10 sierpnia 2014 roku
Poznań

Dodaj komentarz