Wesele – zabawka na dzień dobry w Muzeum Etnograficznym

W Muzeum Etnograficznym w Krakowie w dniach od 5 sierpnia do 7 września w ramach cyklu Obiekt na dzień dobry można oglądać Wesele – terkoczącą karuzelkę inspirowaną tradycyjnymi zabawkami ludowymi.

„Wesele”  – Stanisław Kulon, fot. Marcin Wąsik (źródło: materiały prasowe)

„Wesele” – Stanisław Kulon, fot. Marcin Wąsik (źródło: materiały prasowe)

Mechanizm wprawiający zabawkę w ruch to miniaturowe odwzorowanie maszynerii dawnych młynów. Napędzane korbką zębate przekładnie poruszają platformą i sprawiają, że postaci weselników zdają się wirować w tańcu.

Zabawkę zbudował w 1949 roku Stanisław Kulon. Autor miał wówczas 19 lat i był uczniem Antoniego Kenara w Państwowym Liceum Technik Plastycznych w Zakopanem. Swoją pracę zaprezentował na konkursie zorganizowanym w Krakowie przez Muzeum Etnograficzne, Muzeum Historyczne oraz nieistniejące dziś Miejskie Muzeum Przemysłu Artystycznego. Konkurs miał na celu wypracowanie nowych wzorów zabawek związanych z historią i tradycjami Krakowa. Przypuszczalnie wzoru Kulona nigdy nie wykorzystano. Ale uroda jego zabawki przetrwała próbę czasu – postaci krakowiaków nawet dziś zachwycają syntetyczną, nowoczesną formą. A drewniany napęd nadal działa.

Obiekt na dzień dobry można oglądać w budynku Ratusza na pl. Wolnica 1 bez konieczności kupowania biletu lub przy okazji zwiedzania wystawy stałej.

Obiekt na dzień dobry – Wesele autorstwa Stanisława Kulona
Od 5 do 7 września 2014 roku
Muzeum Etnograficzne w Krakowie

Dodaj komentarz