• 2014-08-07

Krzysztof Kurłowicz o człowieku, cielesności i seksualności

Od 8 do 31 sierpnia w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu można będzie oglądać wystawę fotografii Krzysztofa Kurłowicza Home Edition.

Krzysztof Kurłowicz „Home Edition” (źródło: materiały prasowe)

Krzysztof Kurłowicz „Home Edition” (źródło: materiały prasowe)

Na wystawie Home Edition zostaną zaprezentowane fotografie wykonane w technice natychmiastowej, tzw. polaroidy, zrobione przez artystę w latach 2012–2014. Są to zarówno fotografie czarno-białe, jak i barwne. Nasuwają one skojarzenia z niewielkimi obrazami, tworzą historie, które fotografie te opowiadają pojedynczo. Jednak wszystkie łączy wspólny temat, mianowicie człowiek, cielesność, seksualność. Przyglądając się im, w pierwszej chwili odnosi się wrażenie, że od razu wiadomo, co fotografie ukazują. Jednak w wielu wypadkach artysta stosuje ujęcia fragmentaryczne oraz nieostrości i poruszenia, co dodatkowo wpływa na odbiór i pobudza wyobraźnię. Mogłoby się wydawać, że niektóre z tych obrazów są jakby przeniesione bezpośrednio ze snu.

Część z prezentowanych w Wozowni polaroidów została pokazana na wystawie Instant Curiosities w ramach 8. Biennale Fotografii w Poznaniu (2013).

 

Krzysztof Kurłowicz – fotograf, tłumacz, absolwent Uniwersytetu w Lipsku (Universität Leipzig). Pracuje w technikach tradycyjnych i cyfrowej. Zajmował się wieloma tematami, m.in. Przestrzenią miejską: cykle Lipsk 1996 – Łódź 2006 oraz Poznań – Budapeszt. 1956 – dzisiaj. W roku 2007 na zaproszenie Stowarzyszenia Fotografów Dolnej Austrii FLUSS poprowadził w Wolkersdorfie (Austria) artystyczne warsztaty Zur Person. W ostatnim okresie w obszarze jego zainteresowań znajduje się głównie człowiek, jego ciało jako przestrzeń mediacji między światem wewnętrznym a zewnętrznym oraz jego problemy z własną identyfikacją i tożsamością: m.0n. Cykle Tatuaż-ciałoZmaganiaErsatzMarzeniaRozstrojenieHome Edition.

Krzysztof Kurłowicz | Home Edition
Otwarcie: 8 sierpnia 2014 roku, godz. 18.00
Wystawa czynna do: 31 sierpnia 2014 roku
Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu

Dodaj komentarz