Obok / Beside | Wernisaż Agaty Nowosielskiej

9 sierpnia w Kolonii Artystów na Dolnym Mieście w Gdańsku odbędzie się wernisaż wystawy Agaty Nowosielskiej, Obok / Beside.

„Retrospekcja", Agata Nowosielska (źródło: materiały prasowe)

„Retrospekcja", Agata Nowosielska (źródło: materiały prasowe)

Wystawa Obok / Beside to odniesienie do przeszłości – do źródeł powstawania rysunków, szkiców, opowiadań; to także odniesienie do teraźniejszości i przyszłych działań w zakresie malarstwa. Zebrane prace ukazują kilka rozdziałów w pracy twórczej. Nie chronologia jednak jest tu istotna, ile podobny wydźwięk tych prac powstałych od siebie w dużych odstępach czasowych.

Bycie obok nasuwa skojarzenie z wycofaniem, ze statusem obserwatora. Tytuł wystawy nasuwa dwa znaczenia: personalne i nie personalne. Moja postawa- nie narzucająca się, pielęgnująca własne twórcze działania odpowiada  temu pierwszemu określeniu. Obok dzieje się każdego dnia. Jest to też zło, od którego odwracamy wzrok lub tolerujemy je. Zło jest banalne, jak pisała Hannah Arendt, dzieje się tak zwyczajnie w każdych czasach, w każdym kostiumie i każdej scenerii.

Na wystawie pokazuję obrazy nasuwające dwuznaczne skojarzenia: ponieważ w krajobrazie sielanki, spokoju – gdzieś czai się niepokój, który obnaża obraz. Czy jest to ludobójstwo na trawie czy retrospekcja dziecka w głąb jego snów, tam, gdzie rodzi się niewinna seksualność wystawiona do oka kamery. Czy jest to mleczne sklepienie kaplicy czy opowiadania o lękach, samobójstwie i wojnie – wszystkie te wizualne elementy składają się na spójny obraz mroku, który kryje się za twórcą, jego obsesji i myśli.

Tekst: Agata Nowosielska

Agata Nowosielska, Obok / Beside
9 sierpnia 2014 roku, godz. 19.00
Kolonia Artystów na Dolnym Mieście
Gdańsk

Dodaj komentarz