• 2014-08-06

Wojciech Kilar – teraz, teraz, teraz i… amen

10 sierpnia o godzinie 16.00 w Muzeum Zamkowym w Szczecinie odbędzie się otwarcie wystawy fotografii Zdzisława Sowińskiego, Wojciech Kilar – teraz, teraz, teraz i… amen.

„Wojciech Kilar – teraz, teraz, teraz i… amen”, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Wojciech Kilar – teraz, teraz, teraz i… amen”, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa powstała z zafascynowania osobowością Wojciecha Kilara. Autor podjął się próby pokazania kompozytora w miejscach jemu najbliższych, a więc na Jasnej Górze, gdzie czerpał inspiracje do swojej twórczości i życiowych wyborów, oraz w rodzinnym domu w Katowicach. Wiele zdjęć ma charakter bardzo intymny.

Wojciech Kilar godził się na to, by Zdzisław Sowiński uwieczniał go na taśmie fotograficznej, ponieważ obu artystów łączyła długoletnia, sprawdzona przyjaźń. Mobilizacją do wykonania wielkoformatowych fotografii i opracowania wystawy była 80. rocznica urodzin Wojciecha Kilara, którą kompozytor świętował w 2012 roku na Jasnej Górze.

Zdzisław Sowiński – operator filmowy, artysta fotografik, reżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych. Absolwent Wydziału Operatorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Po studiach dzielił czas między Muzeum Sztuki w Łodzi a Wytwórniami Filmów: Fabularnych i Oświatowych oraz pracą dydaktyczną.

Wojciech Kilar – teraz, teraz, teraz i… amen
10 sierpnia 2014 roku, godz. 16.00
Muzeum Zamku Książąt Pomorskich
Szczecin

Dodaj komentarz