Joseph Rykwert z wizytą w nowej siedzibie NOSPR

Nową siedzibę Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach odwiedzi jeden z najwybitniejszych krytyków architektury, pochodzący z Polski Joseph Rykwert. W zeszłym roku brytyjskie stowarzyszenie architektów RIBA nagrodziło go najwyższym odznaczeniem — Złotym Medalem Królewskim

Joseph Rykwert (Valerie Bennet / courtesy AA London / źródło: materiały prasowe Konior Studio)

Joseph Rykwert (Valerie Bennet / courtesy AA London / źródło: materiały prasowe Konior Studio)

Na dwa miesiące przez otwarciem gmach nowej siedziby NOSPR w Katowicach odwiedzi znakomity gość — historyk sztuki i krytyk architektury Joseph Rykwert. Autor wielu publikacji z zakresu architektury, m.in. The Idea of a Town. The Anthropology of Urban Form in Rome, Italy, and The Ancient World czy The First Moderns i wielu innych, z których większość została przetłumaczona na kilkadziesiąt języków. Rok temu po polsku ukazała się pierwsza książka Rykwerta — Pokusa miejsca. Przeszłość i przyszłość miast. Autor przedstawia w niej błyskotliwą diagnozę współczesnego kształtu architektonicznego miast, w których zapomina się o potrzebach mieszkańców.

Rykwert przyjeżdża do Katowic na dwa dni. Zwiedzi stolicę województwa, w tym ważne miejsca i znane zabytki. Jednak głównym celem przybycia krytyka architektury jest nowy gmach NOSPR. Autorem projektu jest Tomasz Konior. Jego gmach wraz z parkowym otoczeniem już stał się głośny w świecie architektury. Wiosną to miejsce wizytowali inni zagraniczni krytycy architektury — Henry Urbach (dyrektor Philip Johnson Glass House w New Cannan) oraz Aaron Betsky (krytyk architektury, Cincinnati).

Jak nowy NOSPR i Katowice odbierze Rykwert? Znany jest z celnych ripost i trafnych sformułowań. W jednym z wywiadów powiedział: Różnica między chirurgiem i architektem jest taka, że chirurdzy grzebią swoje błędy, a architekci je stawiają. Słynący z ogromnej erudycji i wyrazistych opinii krytyk architektury odwiedził już dziesiątki metropolii na całym świecie, by zbadać jakość architektury i urbanistyki. To jego pierwsza wizyta w tej części Polski.

Rykwert urodził się w Warszawie, ale jako nastolatek wyjechał do Anglii. Obecnie jest emerytowanym profesorem architektury na Uniwersytecie w Pensylwanii. Wykładał i prowadził zajęcia na większości prestiżowych uczelni architektonicznych na całym świecie, a wśród jego uczniów są m.in. obecnie największe gwiazdy architektury — Daniel Libeskind czy Alberto Pérez-Gómez. We wrześniu zeszłego roku został uhonorowany Złotym Medalem Królewskim przez Royal Institute of British Architects.

Esej wybitnego krytyka architektury na temat Katowic i nowej siedziby NOSPR, poznamy już 1 października. Wtedy ukaże się monografia poświęcona historii projektu i budowy najbardziej spektakularnej przestrzeni dla muzyki na Śląsku, która już dziś wyrasta na ikonę architektury jego stolicy.

Wizyta Josepha Rykwerta w NOSPR
6-7 sierpnia 2014 r.
Katowice

Dodaj komentarz