• 2014-08-06

BOIKO – fotograficznie o dawnym życiu na wsi w Europie

Ci Bojkowie to najdziwniejsze plemię Karpat wzdłuż i wszerz. Z nikim innym nie ma tyle kłopotu – pisze Taras Prochaśko, a Jan Brykczyński opowiada własną historię życia z Boikami w górskiej wsi na Ukrainie. Od 9 sierpnia do 7 września wystawę BOIKO można oglądać w Leica Gallery Warszawa.

„BOIKO”, fot. Jan Brykczyński (źródło: materiały prasowe)

„BOIKO”, fot. Jan Brykczyński (źródło: materiały prasowe)

BOIKO to fotograficzna opowieść o dawnym życiu na wsi w Europie. Dzieje się jednak współcześnie, w ukraińskich Karpatach. W miejscu, gdzie magia przeplata się z rzeczywistością.

Właśnie tam Jan Brykczyński znalazł świat, który znał jedynie z bajek opowiadanych mu w dzieciństwie. To miejsce stało się urzeczywistnieniem jego wyobrażeń o wiejskiej idylli. I o tym miejscu, o jego mieszkańcach, ich życiu odciętym od świata, zanurzonym w tradycji i wierzeniach, jest BOIKO. W czerwcu premierę miała książka fotograficzna prezentująca ten projekt. Publikacja wraz z wystawą w Leica Gallery Warszawa tworzą najszerszą dotychczasową jego prezentację.

W 2009 roku Jan Brykczyński trafił do oddalonej o kilka kilometrów od polskiej granicy wsi w ukraińskich Karpatach. Wracał tam przez kolejne trzy lata. Powoli zdobywał zaufanie mieszkańców, odizolowanych od świata górami. Krok po kroku pokazywali mu swoje życie, w którym zdarzenia w pierwszym rzędzie mają przyczyny magiczne, myśli mają moc sprawczą, biała magia zmaga się z czarną, a dobro ze złem. Dla nich najważniejsza jest tradycja, w której są mocno zakorzenieni i czerpią z niej siłę do życia w trudnych górskich warunkach. Ich codzienność, dla osoby z zewnątrz, jest tak samo realna, jak nierzeczywista. Najbardziej przypomina archetypowe obrazy wsi, jakie funkcjonują jeszcze ciągle w naszej kulturze. Ta bajkowość, oniryczność i surrealność przebija ze zdjęć Jana Brykczyńskiego.

Jan Brykczyński – ur. w 1979 roku, zajmuje się dokumentem fotograficznym. Jest członkiem i współzałożycielem kolektywu Sputnik Photos. W swojej pracy często skupia się na europejskich peryferiach, podejmując temat złożonych relacji człowieka z przyrodą. Stypendysta Funduszu Wyszechradzkiego i Ministra Kultury. Laureat wielu konkursów fotograficznych, m.in. 2013 The European Photo Exhibition Award i The Syngenta Photography Award. Reprezentowany przez agencję fotograficzną Anzenberger w Wiedniu. Razem z żoną i córką mieszka w Warszawie.

Jan Brykczyński | BOIKO
Wernisaż: 8 sierpnia 2014 roku, godz. 20.00
Od 9 sierpnia do 7 września 2014 roku
Leica Gallery Warszawa

Dodaj komentarz