• 2014-08-06

Burza – spektakl nominowany do Feliksów Warszawskich

12 sierpnia w sali widowiskowej Domu Kultury w Gołdapi odegrany zostanie spektakl teatralny Burza według Wiliama Szekspira.

Spektakl „Burza” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Spektakl „Burza” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W spektaklu Studia Teatralnego Koło reżyser podąża tropem pięciu postaci z szekspirowskiej Burzy. Kameralna forma przedstawienia skupia intrygę całego dramatu jak w soczewce, a wypreparowane fragmenty tekstu tworzą okazję do wnikliwego studium relacji córka-ojciec oraz wypróbowywania granicy pomiędzy iluzją i rzeczywistością.

Bohaterowie Burzy przypominają osobliwości rodem z filmów Federico Felliniego. Bliżej im do aktorów z jarmarcznej budy teatralnej niż potomków rodziny królewskiej. Wszyscy podlegają reżyserskiej wizji Prospera, a ta często bywa zaskakująca i nieprzejednana. W scenariuszach stworzonych przez starego maga opiekuńczość miesza się z zaborczością, a bezwarunkowa miłość z pokusą kontroli. Wyspa przestaje być wyspą. Realność traci kształty i kontury.

Nominacja do Feliksów Warszawskich 2012/2013 w kategorii najlepsza reżyseria dla Igora Gorzkowskiego i najlepsza rola drugoplanowa dla Bartłomieja Bobrowskiego. Spektakl jest koprodukcją Studia Teatralnego Koło i Teatru Ochoty.

Tłumaczenie: Stanisław Barańczak
Scenariusz i reżyseria: Igor Gorzkowski
Muzyka: Piotr Tabakiernik

Obsada:
Wiktoria Gorodeckaja (Teatr Narodowy)
Bartłomiej Bobrowski (Teatr Narodowy)
Wiktor Korzeniewski
Mateusz Rusin (Teatr Narodowy)
Henryk Talar

Burza wg Wiliama Szekspira
12 sierpnia 2014 roku, godz. 19.00
Dom Kultury
Gołdap

Dodaj komentarz