Patrick Doyle na Festiwalu Muzyki Filmowej

Od 25 do 28 września w Krakowie odbędzie się Festiwal Muzyki Filmowej. Jednym z pierwszych zapowiedzianych gości będzie Patrick Doyle.

Festiwal Muzyki Flmowej, Kraków (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal Muzyki Filmowej, Kraków (źródło: materiały prasowe organizatora)

Patrick Doyle to kompozytor muzyki do filmów Rozważna i Romantyczna, Geneza Planety Małp, Dziennik Bridget Jones, Gosford Park, Harry Potter i Czara Ognia, superprodukcji Thor i animacji studia Disney/PIXAR Merida Waleczna.Kompozytor będzie kolejnym wielkim gościem tegorocznej Międzynarodowej Gali Muzyki Filmowej w Krakowie.
Patrick Doyle urodził się w 1953 r. w Uddingston, w Szkocji. Otrzymał wykształcenie klasyczne, będąc absolwentem Szkockiej Królewskiej Akademii Muzycznej. Po wielu latach komponowania dla teatru, radia i telewizji, w roku 1987 Doyle podjął pracę w Renaissance Theater Company jako kompozytor i dyrektor muzyczny. Okazjonalnie pracował także jako aktor, występując u boku takich sław jak Judith Dench czy Derek Jacobi. W roku 1989 reżyser sir Kenneth Branagh zlecił mu skomponowanie muzyki do Henryka V. Wykonana została ona pod batutą sir Simona Rattle’a. Był to ogromny debiut kompozytorski Doyle’a, a główny temat do tego filmu, Non Nobis Domine, został w tym samym roku nominowany do Ivor Novello Award. Doyle zasłynął z muzyki dla najbardziej klasycznych inscenizacji teatralnych, tworząc surowe muzyczne portrety klasycznych dzieł Szekspira (Hamlet, Henryk V, Wiele Hałasu o Nic, Jak Wam Się Podoba). Swój zmysł portretowania najbardziej mrocznych namiętności doskonale pokazał także w innych słynnych literackich adaptacjach Kenetha Branagha: w filmach Frankenstein oraz Thor, komiksie o superbohaterze przeniesionym na wielki ekran. Także Thor ma w sobie wiele podstawowych szekspirowskich wątków, konflikt o władzę, wielkie namiętności, polityczne kompromisy – we wszystkich tych adaptacjach Doyle dał się poznać jako niezrównany twórca nastroju, tematów i oryginalnej melodyki.

Festiwal Muzyki Filmowej
od 25 do 28 września 2014 roku
Kraków

Dodaj komentarz