Mano. Chłopiec, który nie wiedział, gdzie jest

W sierpniu w związku z obchodami Dnia Pamięci o Zagładzie Romów nakładem Wydawnictwa Nisza ukaże się książka Mano. Chłopiec, który nie wiedział, gdzie jest Anji Tuckerman.

Anja Tuckerman „Mano. Chłopiec, który nie wiedział, gdzie jest” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Anja Tuckerman „Mano. Chłopiec, który nie wiedział, gdzie jest” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Bohater książki Anji Tuckerman, Mano Höllenreiner, to świadek historii, Rom ocalały z Zagłady. W marcu 1943 roku, jako 9-letni chłopiec, razem z rodziną został deportowany z Monachium do KL Auschwitz. W obozie w Birkenau stał się ofiarą eksperymentów lekarza SS, Josefa Mengele. W 1944 roku został przeniesiony do obozu męskiego w Ravensbrück i kolejno w Sachsenhausen. Wraz z kuzynami udało mu się uciec. Zupełnie wyczerpanego chłopca znaleźli francuscy jeńcy wojenni i zabrali do Francji, gdzie przedstawili go jako francuskiego Żyda.

Książka ma formę relacji wnikliwie oddającej tragiczne losy bardzo młodego chłopca, który doświadczył wojennych okrucieństw – został pozbawiony rodziny, tożsamości i poczucia godności. Ocalał, ale wraz z nim ocalały wspomnienia, koszmary i lęki.

Opowieść o losach chłopca to bardzo cenne świadectwo. Historię Cyganów opisują zwykle nie-Cyganie, często zbyt prosto i bez zrozumienia. Tym razem czytamy prawdziwą relację – zauważa we wstępie do książki Lidia Ostałowska.

Anja Tuckerman Mano. Chłopiec, który nie wiedział, gdzie jest
Premiera: sierpień 2014 roku
Wydawnictwo Nisza

1 komentarz do artykułu “Mano. Chłopiec, który nie wiedział, gdzie jest”

  1. Cecylia

    Słucham codziennie fragmentów książki czytanej w radiowej DWÓJCE. Trudno pojąć jak takie małe dziecko przeżyło i dawało sobie radę. Ta relacją bardzo mną wstrząsnęła.

Dodaj komentarz