• 2014-08-04

Dla Ciebie Polsko. W stulecie czynu legionowego

Instytut Pamięci Narodowej – Oddział w Krakowie zaprasza na otwarcie wystawy Dla Ciebie Polsko. W stulecie czynu legionowego, które odbędzie się 6 sierpnia o godz. 12.00 w gmachu Muzeum Archeologicznego w Krakowie.

„Dla Ciebie Polsko. W stulecie czynu legionowego” – plakat (źródło: materiały prasowe)

„Dla Ciebie Polsko. W stulecie czynu legionowego” – plakat (źródło: materiały prasowe)

Trudne i skomplikowane losy Polskich legionów w latach I wojny światowej od czasu wymarszu z krakowskich Oleandrów w sierpniu 1914 roku do chwili odzyskania niepodległości prezentuje wystawa Dla Ciebie Polsko. W stulecie czynu legionowego.

Ekspozycja opowiada nie tylko o wymiarze militarnym działań legionistów, ale także o zawiłych okolicznościach politycznych, w których wypadło szukać drogi do niepodległości. W układzie chronologicznym przedstawione są najważniejsze działania wojenne oraz sylwetki dowódców i żołnierzy legionowych. Liczne elementy multimedialne dodatkowo podkreślają atrakcyjność przekazu wystawy. Należą do nich m.in. unikalny film archiwalny z wkroczenia legionistów do Warszawy w 1916 roku (pozyskany z niemieckich archiwów), a także specjalne prezentery, dzięki którym będzie można zobaczyć zdjęcia wystawowe w formacie 3D. Całość narracji uzupełniona jest wydrukami wielkoformatowymi zdjęć archiwalnych, jak również dodatkowymi instalacjami wprowadzającymi w tematykę wystawy.

Dla Ciebie Polsko. W stulecie czynu legionowego
Otwarcie wystawy: 6 sierpnia 2014 roku, godz. 12.00
Od 6 sierpnia do połowy listopada 2014 roku
Muzeum Archeologiczne w Krakowie

Dodaj komentarz