BWA w Katowicach wobec dysproporcji płci

Od 1 sierpnia w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach można oglądać wystawę zbiorową pt. Nie ja.

Autor pracy: Paweł Korbus (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor pracy: Paweł Korbus (źródło: materiały prasowe organizatora)

Samuel Beckett pyta o sens życia człowieka, jego osobisty dramat w kontekście Cywilizacji, Czasu oraz Miejsca. Sztuka Nie Ja odnosi się do egzystencjalnych pytań o kobietę. Mówi o mechanicznym żywocie kobiety, która myśli, że została ukarana przez Boga. Nie wnikając w powód wie, że nie cierpi, tak jak nie odczuwa przyjemności w życiu. Kobieta wierzy, że ma coś ważnego do powiedzenia.

Życie i znaczenie człowieka jest zależne od kultury i religii. Natomiast znaczenie kobiet jest nieproporcjonalnie zróżnicowane w zależności od miejsca. W świecie zachodnim rola kobiety jest dobrze rozpoznana. Walka o równouprawnienie w głównym stopniu ukierunkowana jest na problem decydowania o kobietach przez mężczyzn w kwestiach takich, jak prawo do równych stanowisk, prawo do wyboru macierzyństwa oraz wiarygodności kobiety na polu pomiędzy karierą a rodziną.

(…) Dostęp do edukacji dla kobiet, do wolności i praw politycznych, obyczajowych, religijnych kulturalnych nie jest nie naszym problemem. Cały świat świadomy jest istnienia sztuki Shirin Neshat. Nie można mówić, iż nie wiemy nic o świecie innym niż nasz. W dzisiejszych czasach na Zachodzie znajdujemy się w szczęśliwym położeniu względnego równouprawnienia.

Jednocześnie pozycja kobiet decyzyjnych i szanowanych nie jest aż tak oczywista w świecie Zachodu. Ile jest tak wybitnych twórców wśród kobiet jak Marina Abramowic czy Shirin Neshat? Czy gdyby Katarzyna Kobro była mężczyzną, to czy zachowałaby swoje dzieła?

Projekt stawia akcent na ukazanie problemów i konsekwencji dysproporcji płci w świecie. Względny brak tabu w świecie zachodnim i brak wielu praw, w tym do edukacji kobiet w innym miejscu. Projekt stawia pytania o mit równouprawnienia kobiet z mężczyznami, pyta o konieczność dokonywania życiowych wyborów pomiędzy domem, a pracą, pyta w końcu dlaczego dyskurs artystyczny o kobietach jest taki ważny.

Katarzyna Kujawska-Murphy, 2014

Artyści: Agata Drogowska (Poznań/Nowy Jork), Emrah Gökdemir (Turcja), Maryam Muliaee (Iran/Poznań), Paweł Korbus (Lublin), Ola Kozioł (Łódź), Ola Kujawska (Berlin), Kasia Kujawska-Murphy (Poznań/Londyn), Héctor Solari (Urugwaj/Dresno/Niemcy), Edyta Wolska (Słupsk/Ustka), Maria Wrońska (Wrocław).

Nie ja
Wernisaż: 1 sierpnia 2014 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 7 września 2014 roku
Galeria Sztuki Współczesnej BWA
aleja Wojciecha Korfantego 6
Katowice

Dodaj komentarz