• 2014-08-02

Dni Powstania – Warszawa 1944

1 sierpnia otwarta została wystawa Dni Powstania – Warszawa 1944, przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej – Muzeum Armii Krajowej w Krakowie.

Powstanie Warszawskie – anons (źródło: materiały prasowe)

Powstanie Warszawskie – anons (źródło: materiały prasowe)

Wystawa ma wymiar symboliczny – odwołuje się do pojęć i symboli, charakteryzujących Powstanie Warszawskie w sposób szczególnie pełny i wyrazisty. Poszczególne panele odwołują się do bohaterskiej walki powstańców i zbiorowego wysiłku mieszkańców stolicy, nadających głęboki sens pojęciom: solidarność, bohaterstwo, ofiarność. Mówią też o odsieczy oddziałów AK płynących z terenu kraju, o nadziei pokładanej w pomocy Aliantów Zachodnich, która okazała się tak nikła, o zmarnowanym wysiłku żołnierzy armii Berlinga poległych na przyczółku czerniakowskim, o zdradzie sojusznika naszych sojuszników, czekającego na agonię miasta i jego obrońców.

Zwiedzający mogą zobaczyć między innymi wielkoformatowe płótna, przy prezentacji których wykorzystana została przestrzeń i światło, oraz panele fotograficzne przedstawiające tragedię żołnierzy Armii Krajowej oraz mieszkańców Warszawy. Warstwę artystyczną wystawy dopełnia prezentacja dokumentalnych materiałów filmowych polskich i niemieckich, a także część informacyjno-edukacyjna, przeznaczona zwłaszcza dla młodego odbiorcy. Zamiarem organizatorów było oddanie atmosfery, jaka towarzyszyła dramatycznym miesiącom Powstania Warszawskiego

Dni Powstania – Warszawa 1944
Od 1 sierpnia 2014 roku
Muzeum Armii Krajowej w Krakowie

Dodaj komentarz