• 2014-08-02

Bez wyjścia/Komedia – premiera w Teatrze Dramatycznym

W Teatrze Dramatycznym trwają próby przed premierą spektaklu Bez wyjścia/Komedia Sartre’a/Becketta w przekładzie Antoniego Libery i reżyserii Barbary Sass. Premiera 26 września na Scenie im. H. Mikołajskiej.

Kadr z próby do sztuki „Bez wyjścia/Komedia”, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kadr z próby do sztuki „Bez wyjścia/Komedia”, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Do pokoju hotelowego trafiają dwie kobiety i mężczyzna. Nie wiedzą, dlaczego zostali zamknięci. Zaczynają się sobie przyglądać, badać nawzajem, fascynować się sobą. Z każdą minutą atmosfera gęstnieje, napięcie między nimi rośnie. Zaczyna się gra. Padają pierwsze pytania, oskarżenia. W tym pokoju nikt nie ma czystego sumienia, każdy coś ukrywa, nosi bolesną tajemnicę. Czy rzeczywiście trafili tu przypadkiem?

Bez wyjścia (1944) Jeana-Paula Sartre’a i Komedia (1962) Samuela Becketta to dwie jednoaktówki czołowych przedstawicieli paryskiego egzystencjalizmu, laureatów literackiej Nagrody Nobla.

Każdy z autorów podejmuje w tekstach próbę stworzenia wizji ateistycznego piekła. Dwie idee, dwa obrazy. Fascynująca konfrontacja różnych wyobraźni – podkreśla Antoni Libera, autor przekładu jednoaktówek.

Przewrotnie Bez wyjścia kończy się w miejscu, w którym zaczyna Komedia – bohaterowie uwięzieni we własnych wspomnieniach, są skazani na bezsenność i dręczącą ich wspólną obecność.

Bez wyjścia/Komedia
Premiera: 26 września
Teatr Dramatyczny, scena im. Haliny Mikołajskiej
Pl. Defilad 1, Warszawa

Dodaj komentarz