• 2014-08-02

Rudnicki, Varga i Szejnert – literackie Dwa Brzegi

Renomowani polscy autorzy, wielokrotnie nominowani i nagradzani, będą gośćmi spotkań w Domu Kuncewiczów w Kazimierzu Dolnym, które odbędą się w ramach Literackich Dwóch Brzegów od 2 do 10 sierpnia. Tematem przewodnim tegorocznego cyklu jest praca pamięci oraz sposoby jej odzwierciedlania w literaturze.

Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów w Kazimierzu Dolnym (źródło: materiały prasowe)

Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów w Kazimierzu Dolnym (źródło: materiały prasowe)

Pamięć osobista oraz zapis wspomnień wyjątkowych postaci – te dwa tematy łączą twórczość pisarzy oraz poetów zaproszonych w tym roku do Kazimierza Dolnego i Janowca nad Wisłą.

Zakorzeniona w codzienności jest na przykład twórczość Janusza Rudnickiego. Jego prowokacyjne i groteskowe opowiadania udowadniają, że nawet najdrobniejsze zdarzenie może być zarzewiem rwącej narracji. Wyczulenie na detal determinuje twórczość Bohdana Zadury. Wyspecjalizowany w codziennej poetyckiej rejestracji, buszujący w szczegółach, w których jak wiadomo tkwi diabeł, Zadura tworzy nie tylko poezję, ale też swoisty dokument historyczny, zamykający aurę ostatnich dekad.

Bliscy, a jednak obcy – tak można opisać z kolei tematykę esejów Krzysztofa Vargi, składających się na tegoroczny zbiór Czardasz z mangalicą. Półwęgierska, półpolska krew w żyłach pisarza uczyniła go doskonałym kandydatem do zgłębiania zawiłych relacji między dwoma narodami. To antropologiczna podróż sentymentalna i ballada w jednym, zapis klęsk, z którymi może rywalizować tylko polska megalomania.

Na drugim biegunie zawodowym, ale pozostając w tematyce zgłębiania przeszłości, plasuje się twórczość Małgorzaty Szejnert i Angeliki Kuźniak. Pierwsza z nich to twórczyni nowoczesnej szkoły polskiego reportażu i jednocześnie matka chrzestna talentu Mariusza Szczygła, Wojciecha Tochmana oraz Jacka Hugo-Badera. Specjalizuje się w historiach w skali mikro, dotykających tematów pozornie zwyczajnych, ale porażających swoją uniwersalnością. Przedstawicielka młodszego pokolenia reportażystów, trzykrotnie uhonorowana Grand Pressem, Angelika Kuźniak to z kolei twórczyni wstrząsającego wywiadu z Hertą Müller, za który otrzymała Nagrodę im. Barbary Łopieńskiej. W swojej ostatniej opowieści reporterskiej zatytułowanej Papusza nie tylko wskrzesza zapomnianą historię cygańskiej poetki, ale też przypomina codzienność mniejszości narodowej – całego świata, który został wymazany i skazany na niepamięć z powodu inności.

Moderatorem wszystkich spotkań będzie Darek Foks, tegoroczny laureat Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Mały-wielki festiwal Dwa Brzegi będzie odbywał się w dniach od 2 do 10 sierpnia.

Literackie Dwa Brzegi
Od 2 do 10 sierpnia 2014 roku
Dom Kuncewiczów w Kazimierzu Dolnym

Dodaj komentarz