Batman Apollo, czyli rosyjski wampir pióra Wiktora Pielewina

Nowa powieść Wiktora Pielewina – Batman Apollo – ukaże się we wrześniu nakładem Wydawnictwa Literackiego.

Wiktor Pielewin „Batman Apollo", okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Wiktor Pielewin „Batman Apollo", okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Rama to wampir, któremu trafiło się w Moskwie całkiem przytulne miejsce zamieszkania: rezyduje w okolicach Rublowki. W Rosji nie żyje się jednak łatwo, tym bardziej jeśli jest się kochankiem Wielkiej Myszy. Rama Wyjeżdża za granicę. Tam uczy się nurkować – nie w Morzu Śródziemnym, a w śmierci. W toku swoich grobowych wędrówek, w podziemnym zamku Draculi, Rama spotyka Sophię, atrakcyjną Amerykankę, marzącą o tym, by wyzwolić ludzkość. Staje się przewodnikiem po świecie zmarłych. W tym czasie gang Chaldejczyków wespół z wampirami podjudza w Moskwie do protestów.

Batman Apollo, najnowsza powieść Wiktora Pielewina, jest kontynuacją Empire V. Autor serwuje w niej mocno wstrząśniętą mieszankę stylów, gatunków, światów. Jego jedenasta książka zadowoli miłośników demonologii, buddyzmu, literatury fantasy, traktatów filozoficznych czy wreszcie satyry, od wieków dobrze mającej się w Rosji. Wnikliwy czytelnik nie raz odczuje, skryty pod licznymi dekoracjami Pielewina, sztylet złośliwości, wymierzonej w postaci współczesnego rosyjskiego światka politycznego i medialnego.

Batman Apollo to połączenie pielewinowskiego poczucia humoru z rozważaniami na temat miłości (czy jest silniejsza niż śmierć?), świadomości (gdzie są jej granice?) i tego świata (czy istnieje tamten?).

Moim przyjaciołom i rówieśnikom, pokoleniu rosyjskich wampirów, urodzonych w latach 1750−2000 – wszystkim, którzy weszli w to życie jak do sympatycznego nocnego klubu, nie wiedząc, że noc, która nas przyhołubiła, dobiega już kresu. W książce występują bohaterowie powieści Empire V, ale nie musicie poznawać ich wcześniej. Możecie zacząć stąd i Empire V przeczytać później.

– R /Rama Drugi/

Wiktor Pielewin (ur. 1962 r.) – ukończył Moskiewski Instytut Energetyczny. Popularność zyskał w latach 90., otrzymując nagrodę rosyjskiego Bookera za tom prozy Niebieska latarnia. Jest autorem takich powieści, jak: Omon Ra, Życie owadów, Empire VGeneration P.

Wiktor Pielewin Batman Apollo
Premiera: wrzesień 2014 r.
Wydawnictwo Literackie

Dodaj komentarz