Walerian Bielecki z Kubusiem przez Powstanie

Od 1 sierpnia w Sali Rycerskiej Muzeum Wojska w Białymstoku będzie można oglądać wystawę prac Waleriana Bieleckiego pt. Z Kubusiem przez Powstanie.

Autor pracy: Walerian Bielecki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor pracy: Walerian Bielecki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Akwarele i szkice przedstawiające z reporterską dokładnością życie walczącej Warszawy, sceny ze stalagu, portrety powstańców można oglądać w Muzeum Wojska w Białymstoku już od 1 sierpnia 2014 roku. Ich autorem jest Walerian Bielecki. Wystawa wpisuje się w obchody 70. rocznicy Powstania Warszawskiego.

Walerian Bielecki swoje prace tworzył na bieżąco. W okresie krótkich przerw w walce, w czasie przeznaczonym na odpoczynek. Obrazki te, są tak cenne, bo pochodzą od naocznego świadka. Prawdziwego człowieka, który przeżył grozę powstania, a potem obozu jenieckiego. Jednak postać bohatera wystawy wiąże się jeszcze z jednym niezwykłym faktem. Był on konstruktorem powstańczego wozu pancernego Kubuś.

Po wojnie Walerian Bielecki czynnie związał się z odbudową naszego miasta. Zaprojektował pierwszy zespół osiedli mieszkaniowych tzw. ZOR. Od 1956 roku na stałe zamieszkał w Białymstoku i tu został pochowany. Do Muzeum Wojska przekazano zaś zbiór jego powstańczych rysunków, akwareli, zdjęć i dokumentów, które właśnie teraz są prezentowane.

Walerian Bielecki, Z Kubusiem przez Powstanie
Wystawę można oglądać od 1 do 31 sierpnia 2014 roku
Sala Rycerska Muzeum Wojska w Białymstoku

 

1 komentarz do artykułu “Walerian Bielecki z Kubusiem przez Powstanie”

  1. alicja

    Mój ojciec Henryk Rejbakoz z Olsztyna był kuzynem p.Walerego i wspominał go jako Walka jak również jego brata.Nie znałam go ale jestem dumna że miałam takiego krewniaka. Alicja z Olsztyna

Dodaj komentarz