Bałuk, Chrzanowski, Sempoliński… Powstanie Warszawskie w obiektywie

1 sierpnia w 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego wrocławskie Dolnośląskie Centrum Fotografii Domek Romański otworzyło wystawę prac wybitnych fotografików.

Fot. Sylwester Braun ps. Kris. Cmentarz na Ulicy Mazowieckiej (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Sylwester Braun ps. Kris. Cmentarz na Ulicy Mazowieckiej (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autorami zdjęć są fotograficy: Stefan Bałuk, Sylwester Braun ps. Kris, Tadeusz Bukowski, Wiesław Chrzanowski, Jerzy Tomaszewski, Józef Jerzy Karpiński i Leonard Sempoliński.

Fotografie prezentowane w książce i na wystawie z pewnością należą do jednych z najcelniejszych i najwybitniejszych zdjęć, dokumentujących Powstanie Warszawskie. Nie mogą one przekazać, nawet w najmniejszym stopniu, ogromu bohaterstwa i jednocześnie skali tragicznych wydarzeń tamtych dni, ale mimo to ich wymowa jest sugestywna i uderzająca.

Podczas Powstania w ciągu dwóch miesięcy zginęło około 215.000 Polaków. Gdy się skończyło około 150.000 osób zostało deportowanych do obozów koncentracyjnych lub na roboty przymusowe do III Rzeszy. Podczas dwumiesięcznych walk zniszczeniu uległa 1/4 zabudowań lewobrzeżnej Warszawy. Powstańcy nie tylko bezkompromisowo i zaciekle walczyli o wolność, ale także dokumentowali ogrom zbrodni, który się wokół nich wydarzał. Czasem zamiast karabinu brali do ręki aparat fotograficzny, a zdjęcia które wówczas powstały stanowią świadectwo dla kolejnych pokoleń.

Pochodzące z kolekcji prywatnej barytowe odbitki były punktem wyjścia do stworzenia wielkoformatowych prac, które jeszcze dobitniej ukazują tragizm powstańczych dni, skalę ludzkich dramatów, śmierci i zniszczeń miasta.

Wystawie towarzyszyć będzie katalog w polsko-angielskiej wersji językowej.

Powstanie Warszawskie w 70. rocznicę
Wernisaż: 1 sierpnia 2014 roku, godz. 17.00
Wystawa potrwa do 27 września 2014 roku
Dolnośląskie Centrum Fotografii Domek Romański
Wrocław

Dodaj komentarz