• 2014-08-01

Podejrzany: Ai Weiwei w Kinie Pod Baranami

Od 4 do 7 sierpnia w Kinie Pod Baranami odbędą się pokazy Podejrzanego: Ai Weiwei – filmu o chińskim artyście, który za krytykę władzy trafił do więzienia.

Kadr z filmu „Podejrzany: Ai Weiwei" (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kadr z filmu „Podejrzany: Ai Weiwei" (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ai Weiwei to także kurator oraz architekt, który współtworzył projekt chińskiego Stadionu Narodowego w Pekinie. Mocno zaangażował się w ujawnienie szeregu nadużyć przy budowie szkół, które zawaliły się podczas trzęsienia ziemi w prowincji Syczuan w 2008 roku. Przez ponad dziesięć lat mieszkał w Nowym Jorku, gdzie tworzył liczne performensy i dzieła konceptualne. Twórczość Ai Weiwei’a prezentowana była między innymi na 48. Biennale w Wenecji w 1999 roku.

W październiku 2010 w muzeum Tate Modern w Londynie otwarto jego ekspozycję Sunflower Seeds. Była to instalacja składająca się z ponad stu milionów ręcznie robionych i malowanych porcelanowych ziaren słonecznika, a jej przygotowanie zajęło pięć lat.

W kwietniu 2011 roku Ai Weiwei został zatrzymany przez władze chińskie i przesłuchiwany pod zarzutem rzekomego popełnienia przestępstwa gospodarczego. Oskarżono go o unikanie płacenia podatków, niszczenie dokumentów księgowych, bigamię oraz rozpowszechnianie pornografii w internecie. O uwolnienie artysty zaapelowały wówczas m.in. rządy USA, Niemiec i Wielkiej Brytanii. Po roku Ai Weiwei’a zwolniono z więzienia, ale zakazano mu wystąpień publicznych oraz opuszczania Pekinu.

Kadr z filmu „Podejrzany: Ai Weiwei" (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kadr z filmu „Podejrzany: Ai Weiwei" (źródło: materiały prasowe organizatora)

Film pokazuje, jak Ai Weiwei żyje po wyjściu z więzienia i jak nerwową grę prowadzi nadal z chińskimi władzami, które obserwują każdy jego ruch tylko po to, aby wytoczyć mu kolejne zarzuty. Widzimy zarówno jego życie prywatne w domowym areszcie z żoną i synem, jak również usilną próbę ponownego wejścia w rolę zaangażowanego aktywisty. Nie jest to łatwe zadanie, bo po wyjściu z więzienia Ai Weiwei nie tylko cierpi na bezsenność i zaniki pamięci, a policja śledzi każdy jego krok, lecz musi również odnaleźć się pomiędzy życiem rodzinnym a nieustannym zainteresowaniem mediów i świata sztuki. Jedynym sposobem na rozładowanie emocji i frustracji okazać się może kolejna instalacja, którą Ai Weiwei planuje pokazać za granicą swojego kraju.

Podejrzany: Ai Weiwei
Reżyseria: Andreas Johnsen
Pokazy specjalne w Kinie Pod Baranami od 4 do 7 sierpnia 2014 r., o godz. 19.15

Dodaj komentarz