Spartakus, Rigoletto, Romeo i Julia w kinie Muranów

W sierpniu i wrześniu, warszawskie kino Muranów zaprezentuje opery nowojorskiej sceny The Metropolitan Opera oraz przedstawienie baletowe Teatru Bolszoj. Widzowie będą mieli okazję obejrzeć wybitne występy m.in. Spartakusa, Rigoletto, Romeo i Julia.

Eugeniusz Oniegin (źródło: materiały prasowe organizatora)

Eugeniusz Oniegin (źródło: materiały prasowe organizatora)

Eugeniusz Oniegin Piotra Czajkowskiego, z udziałem dyrygenta Velerego Gergieva rozpocznie serię pokazów retransmisji widowisk z nowojorskiej The Metropolitan Opera. Spektakle najlepszej na świecie sceny operowej to wydarzenia nieprzeciętne, zarówno pod względem aktorskim i wokalnym. Od niemal 130 lat sala MET, każdego wieczoru wypełnia się prawie 4 tys. gośćmi z całego świata. Dzięki retransmisjom, polska publiczność ma okazję dołączyć do widowni najlepszych oper na świecie.

W ramach pokazów odbędą się prezentacje: Eugeniusza Oniegina Piotra Czajkowskiego pod batutą Velerego Gergieva, z udziałem polskich artystów – Mariusza Kwietnia i Piotra Beczały, Rigoletto Giuseppe Verdiego, w reżyserii nagradzanego Michele Mariottiego, Otello Giseppe Verdiego, które zachwyciło krytyków i publiczność, z gwiazdorską obsadą oraz Romeo i Julia na podstawie dramatu Szekspira, pod batutą wybitnego Plácido Domingo (28.09.).​

Wzorem MET poszedł najwspanialszy zespół baletowy na świecie – Teatr Bolszoj również postanowił prezentować swoje przedstawienia w formie transmisji na żywo. Warszawska widownia będzie miała więc okazję obejrzeć wybitne spektakle z choreografią Jurija Grigorowicza, wieloletniego dyrektora artystycznego zespołu baletowego Bolszoj. 24 sierpnia na ekranach kina Muranów zaprezentowany zostanie Spartakus.

Spartakus – balet opowiadający o powstaniu gladiatorów w starożytnym Rzymie i o ich walce o wolność. To monumentalny obraz o wieloplanowej akcji, wątkach tragicznych i lirycznych, pełen ostrych cięć dramatycznych z muzyką Arama Chaczaturiana. Historia moskiewskiego baletu sięga czasów carskiej Rosji (1776). W XX wieku zespół wypracował swój własny, niepowtarzalny styl. Balet Teatru Bolszoj przygotowuje przedstawienia, które wciąż są niedoścignionym wzorem dla innych zespołów baletowych, nawet tych zaliczających się do najwybitniejszych na świecie.

Program:

17 sierpnia 2014 roku, Eugeniusz Oniegin – Piotr Czajkowski (The Metropolitan Opera – retransmisja)
24 sierpnia 2014 roku, Spartakus (Teatr Bolszoj – retransmisja)
31 sierpnia 2014 roku, Rigoletto – Giuseppe Verdi (The Metropolitan Opera – retransmisja)
14 września 2014 roku, Otello – Giuseppe Verdi (The Metropolitan Opera – retransmisja)
28 września 2014 roku, Romeo i Julia – Charles-François Gounod (The Metropolitan Opera – retransmisja)

Opery The Metropolitan Opera i Teatru Bolszoj
Sierpień i wrzesień
Kino Muranów
Warszawa

Dodaj komentarz