• 2014-07-31

Zbigniew Kulik z Karkonoszami w tle

Do 31 sierpnia w Galerii Dolnośląskiego Centrum Informacji Kulturalnej OKiS we Wrocławiu można oglądać wystawę prac Zbigniewa Kulika pt. Karkonosze.

Fot. Zbigniew Kulik, Karkonosze (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Zbigniew Kulik, Karkonosze (źródło: materiały prasowe organizatora)

Karkonosze Zbigniew Kulik fotografuje od najmłodszych lat i to o każdej porze roku: latem i jesienią, zimą i wiosną. Większość jego prac nie powstała z przypadku. Uważnie obserwuje krajobraz i przyrodę. Jak sam mówi, wielokrotnie przychodzi w te same miejsca, by potem wykonać to jedno jedyne zdjęcie, które wydaje się być tym niepowtarzalnym, które dla oglądającego pozostaje w pamięci jako idealnie piękne. Jego prace fotograficzne porównać można do akwarel i grafik niemieckiego twórcy Friedricha Iwana (1889-1967), który też w sposób bardzo romantyczny przedstawiał piękno Karkonoszy, najczęściej bez ludzkiego sztafażu. Nawet dla dobrych znawców tych gór, wydaje się że Karkonosze, które ich otaczają i pośród których żyją, widziane okiem tego twórcy są o wiele piękniejsze i bardziej romantyczne, a przez to i bardziej wyidealizowane.

Znawca Karkonoszy, współpracuje stale z wieloma wydawnictwami krajowymi i zagranicznymi jako autor tekstów i zdjęć. Jest autorem wielu artykułów i opracowań związanych z historią i rozwojem turystyki w regionie jeleniogórskim, autorem przewodników turystycznych, współautorem monografii Karkonosze polskie wydanej przez Polską Akademię Nauk Oddział we Wrocławiu i Karkonoskie Towarzystwo Naukowe w Jeleniej Górze. Fotografuje głównie Karkonosze i Ziemię Jeleniogórską, ostatnio także teren Euroregionu Nysa oraz inne regiony europejskie (Toskania, Alpy, Saksonia). Jego wystawy indywidualne poświęcone Karkonoszom prezentowane są w kraju oraz za granicą: Czechy, Dania, Francja, Rumunia, Niemcy, Węgry, Włochy, Serbia, Słowacja. Najpiękniejsze zdjęcia reprodukowane są w różnego rodzaju wydawnictwach, albumach – Wydawnictwa Muza, od przewodników turystycznych – Baedeker, plakatów, folderów, widokówek po karty telefoniczne.

Organizatorzy: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego, Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Wystawa fotografii Zbigniewa Kulika, Karkonosze
Wernisaż: 3 lipca 2014 roku, godz. 17.00
Wystawę będzie można oglądać do 31 sierpnia 2014 roku
Galeria Dolnośląskiego Centrum Informacji Kulturalnej OKiS
Rynek-Ratusz 24
Wrocław

Dodaj komentarz