• 2014-07-31

Listy do najbliższych. W 70. rocznicę Powstania Warszawskiego

Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu zaprasza na wystawę Listy do najbliższych. W 70. rocznicę Powstania Warszawskiego, która potrwa od 1 sierpnia do 13 października.

„Listy do najbliższych. W 70. rocznicę Powstania Warszawskiego” – plakat (źródło: materiały prasowe)

„Listy do najbliższych. W 70. rocznicę Powstania Warszawskiego” – plakat (źródło: materiały prasowe)

Warszawa, 6.8.
g. 15.05

Kochana Mamusiu Ciociu i Wando!

Jestem zdrów i cały, jest mi zupełnie dobrze martwię się tylko, że nie wiem nic o Was. Przy najbliższej okazji będę starał się zobaczyć z Wami. Odpiszcie mi i napisz mi co u Was słychać.

Całuję i ściskam Was mocno
Jurek

(jeden z listów wysłany w sierpniu 1944 roku podczas trwającego w Warszawie powstania)

Na wystawie po raz pierwszy w całości zaprezentowana zostanie kolekcja ponad 60 listów mieszkańców stolicy, które dostarczała poczta powstańcza. Organizatorzy chcą zwrócić uwagę zwiedzających nie tylko na walory filatelistyczne tych wyjątkowych przesyłek, ale także na to, o czym pisali mieszkańcy Warszawy w czasie powstania w 1944 roku. Uzupełnieniem wystawy będą fotografie, znaczki pocztowe wydawane przez pocztę powstańczą oraz jedna z dwóch zachowanych skrzynek pocztowych z okresu powstania (druga znajduje się w Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie).

„Listy do najbliższych. W 70. rocznicę Powstania Warszawskiego” (źródło: materiały prasowe)

„Listy do najbliższych. W 70. rocznicę Powstania Warszawskiego” (źródło: materiały prasowe)

Powstanie Warszawskie trwające od 1 sierpnia do 3 października 1944 roku stało się dziejowym fenomenem zarówno w historii Polski, jak i świata. W trwającym zaledwie dwa miesiące powstaniu zrodziło się wiele służb wynikających ze społecznej potrzeby warszawiaków. Jedną z nich była poczta powstańcza. Inicjatorem służb pocztowych powstania była młodzież harcerska z konspiracyjnych Szarych Szeregów. Było kilka oddziałów poczty polowej: Główna Poczta Polowa, oddziały pocztowe w Śródmieściu Północnym i Południowym, na Powiślu, Czerniakowie, Mokotowie oraz poczta kanałowa, m.in. w obrębie Starego Miasta, podejmująca próby ekspedycji przez Wisłę.

List powstańczy oprócz tego, że jest wyjątkowym dokumentem chwili, prywatnych losów, emocji, troski o najbliższych, wówczas musiał także spełniać konkretne wymogi, ustalone przez ordynację powstańczą. Listy nie mogły zawierać więcej niż 25 słów, choć nie zawsze było to przestrzegane, szczególnie gdy autorkami listów były kobiety, a pełniący społecznie swą funkcję cenzorzy przymykali na to oko. Zwięzłość listów wynikała także z braku podstawowych materiałów piśmienniczych. Nadawcy pisali swoje wiadomości najczęściej ołówkiem, a tradycyjną papeterię zastępowały m.in. kartonowe pokrywki pudełka papierosów, druki przekazów pieniężnych, receptariusze lekarskie, bilety wizytowe, kartki z notatnika, papier pakowny czy nawet papier toaletowy. Do 17 sierpnia 1944 roku przesłano łącznie ok. 50 tys. listów. Równie imponującą liczbą jest 6 tys. – taka była średnia ilość przesyłek roznoszonych każdego dnia powstania.

Listy do najbliższych. W 70. rocznicę Powstania Warszawskiego
Od 1 sierpnia do 13 października 2014 roku
Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu

Dodaj komentarz