Jasnowidze 2014. Konkurs na projekt ilustrowanej książki dla dzieci

Warszawskie Wydawnictwo Dwie Siostry ogłasza pierwszą edycję międzynarodowego konkursu na projekt ilustrowanej książki dla dzieci Jasnowidze 2014. Prace konkursowe można nadsyłać do 15 grudnia.

„Jasnowidze” – logo (źródło: materiały prasowe)

„Jasnowidze” – logo (źródło: materiały prasowe)

Wydawnictwo Dwie Siostry jest kojarzone z dbałością o najwyższą jakość estetyczną i edytorską książki dziecięcej. Od początku dąży do wyznaczania w tej dziedzinie najwyższych standardów, wydając starannie wyselekcjonowane tytuły polskich i zagranicznych twórców. Z dumą i satysfakcją obserwuje trwający od kilku lat dynamiczny rozwój polskiej ilustracji książkowej i kibicuje jej międzynarodowym sukcesom. Dzięki pozytywnym zmianom zachodzącym na rynku książki dziecięcej polskie książki dla dzieci coraz wyraźniej zaznaczają swoją obecność w świecie.

By wspomóc ten proces i obudzić wciąż niewykorzystany potencjał tkwiący w młodych twórcach, Wydawnictwo Dwie Siostry ogłasza pierwszą edycję międzynarodowego konkursu na projekt ilustrowanej książki dla dzieci Jasnowidze 2014. Ma nadzieję, że stanie się on kolejnym pozytywnym impulsem, dzięki któremu polska (i nie tylko) książka dziecięca będzie stawać się jeszcze lepsza.

Celem konkursu jest inicjowanie procesu tworzenia pięknych i wartościowych książek dla dzieci oraz odkrywanie utalentowanych twórców i stwarzanie im możliwości zaistnienia na polskim i międzynarodowym rynku wydawniczym.

Do udziału w konkursie Wydawnictwo zaprasza debiutantów i doświadczonych twórców, z Polski i z zagranicy, występujących indywidualnie lub zespołowo. Uczestnicy muszą mieć ukończone 18 lat.

Przedmiotem konkursu jest projekt ilustrowanej książki dla dzieci w języku polskim lub angielskim. Prace konkursowe powinny zawierać scenariusz (konspekt) lub scenorys (storyboard) całej książki oraz 3 gotowe rozkładówki i okładkę.

Ocenie podlegać będą: jakość artystyczna projektu, oryginalność, forma pobudzająca dziecięcą wyobraźnię i treść uwzgledniająca dziecięcą wrażliwość.

Prace konkursowe będą oceniane przez dwa niezależne jury:

 1. Jury międzynarodowe pod przewodnictwem Daniela Mizielińskiego.
 2. Jury Wydawnictwa Dwie Siostry pod przewodnictwem Ewy Stiasny.

W Konkursie są przewidziane 3 kategorie nagród:

 1. Nagroda główna w wysokości 2,5 tys. euro oraz dwa wyróżnienia honorowe – przyznawane przez jury międzynarodowe.
 2. Nagroda w postaci wydania książki przyznawana przez jury Wydawnictwa Dwie Siostry.
 3. Udział najlepszych nadesłanych projektów w wystawie pokonkursowej.

Prace konkursowe należy nadsyłać od 15 listopada do 15 grudnia 2014 roku na adres Wydawnictwa Dwie Siostry w Warszawie.

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 28 lutego 2015 roku na stronie internetowej konkursu.

Jury międzynarodowe:

 • Daniel Mizieliński – przewodniczący. Współzałożyciel studia Hipopotam, wykładowca warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Tworzy książki dla dzieci, kroje pism, gry i aplikacje.
 • Toon Tellegen – holenderski pisarz i poeta. Absurdalnymi historiami o zwierzętach wykreował oryginalny literacki świat, który urzeka zarówno dzieci, jak i dorosłych. W Holandii zdobył wszystkie ważniejsze nagrody w dziedzinie literatury dziecięcej.

Jury Wydawnictwa Dwie Siostry:

 • Ewa Stiasny – przewodnicząca. Współwłaścicielka Wydawnictwa Dwie Siostry. Ukończyła warszawską Akademię Sztuk Pięknych. Projektuje i ilustruje książki.
 • Jadwiga Jędryas – współzałożycielka Wydawnictwa Dwie Siostry i tłumaczka wielu książek z jego katalogu. Absolwentka Lingwistyki Stosowanej na Uniwersytecie Warszawskim.
 • Joanna Rzyska – współzałożycielka Wydawnictwa Dwie Siostry. Absolwentka filolologii romańskiej, pedagog.
 • Maciej Byliniak – redaktor, tłumacz, literaturoznawca. Od 2007 roku sprawuje opiekę redaktorską nad większością publikacji Dwóch Sióstr.

Jasnowidze 2014
Termin nadsyłania prac: od 15 listopada do 15 grudnia 2014 roku
Ogłoszenie zwycięzców: 28 lutego 2015 roku
Wydawnictwo Dwie Siostry

Dodaj komentarz