Hector Bialostozky śladami emigracji dziadka

Od 7 sierpnia w Galerii Arsenał elektrownia w Białymstoku będzie można oglądać wystawę instalacji Hectora Bialostozkiego pt. Archeologia.

Hector Bialostozky, „Archeologia” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Hector Bialostozky, „Archeologia” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Archeologia jest instalacją site-specific wykonaną przez meksykańskiego artystę Hectora Bialostozky’ego oraz jest efektem jego podróży do miejsca urodzenia dziadka w Polsce. Praca dokumentuje doświadczenia, uczucia i myśli, które pojawiły się wraz z przybyciem artysty do Białegostoku, prawie 100 lat od momentu emigracji dziadka do Meksyku. Ponadto podejmuje próbę rozwiązania kwestii tożsamości i przynależności, różnorodności i integracji, pamięci i pojednania.

Hector Bialostozky (ur. 1970, Mexico City). Studiował na Wydziale Rzeźby w Parsons School of Design w Nowym Jorku oraz ukończył Historię Sztuki na Uniwersytecie w Hawanie na Kubie. Początkowo zajmował się sztuką współczesną i prezentował swoje prace m.in. w Museo X’Teresa Arte Alternativo, Antiguo Colegio de San Idelfonso, Museo Universitario del Chopo. Jednak, kiedy zdał sobie sprawę z rosnącej relacji między sztuką i wolnym rynkiem, zdecydował się porzucić swoje egocentryczne ambicje i stać się pół-anonimowym multidyscyplinarnym naukowcem (czyli przegranym). Od tej pory skupił się na badaniu ciała, dyscyplinach terapeutycznych, teatralnych i artystycznych, jak również na historii, polityce, religii. Pracował i mieszkał w Indiach, Chinach, na Kubie, w Brazylii, USA i Izraelu. Obecnie wykłada Awareness and Creative Expression (Świadomość i twórcza ekspresja) na Universidad Iberoamericana w Mexico City.

Hector Bialostozky, Archeologia
Wernisaż: 7 sierpnia 2014 roku, godz. 18.00
Wystawę będzie można oglądać do 6 listopada 2014 roku
Galeria Arsenał elektrownia
ul. Elektryczna 13
Białystok

Dodaj komentarz