Nie spać, zwiedzać! Gdzie? W MNK i MCK

30 sierpnia Międzynarodowe Centrum Kultury oraz Muzeum Narodowe w Krakowie zapraszają na wspólne wydarzenie pod hasłem Nie spać, zwiedzać!.

Jan Štursa, „Melancholijne dziewczę“, 1906, brąz, Muzeum Sztuki w Ołomuńcu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jan Štursa, „Melancholijne dziewczę“, 1906, brąz, Muzeum Sztuki w Ołomuńcu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Od godz. 16.00 do 24.00 będzie można bezpłatnie zwiedzić dwie wystawy prezentujące sztukę polską i czeską przełomu wieków. Ekspozycje Władcy snów. Symbolizm na ziemiach czeskich 1880–1914 w MCK i Zawsze Młoda! Polska sztuka około 1900 w MNK dobrze się uzupełniają. Prezentują prace artystów, którzy czerpali wzory i inspiracje z tych samych źródeł i ci sami mistrzów dziewiętnastowiecznej Europy.

Nocnemu zwiedzaniu wystaw towarzyszą wydarzenia specjalne: oprowadzania kuratorskie i tematyczne po wystawie, projekcje filmowe, a także interwencja artystyczna, podczas której w przestrzeni Galerii MCK zaprezentowane zostaną wybrane prace z Muzeum Dekadenckich Snów. W tym projekcie może wziąć udział każdy, kto ma aparat fotograficzny (choćby w telefonie) i pomysł na to, jak przedstawić sen dekadencki. Inspiracji mogą dostarczyć obie ekspozycje albo własna wyobraźnia.

Program wydarzeń specjalnych:

  • godz. 19.00 – emisja filmu Alfons Mucha. Secesyjny wizjoner w MCK
  • godz. 20.00–21.00 – zwiedzanie wystawy z kuratorem Władcy snów w MCK
  • godz. 21.30–22.30 – zwiedzanie wystawy z kuratorem Zawsze Młoda w MNK
  • godz. 23.00 – emisja filmu Alfons Mucha. Secesyjny wizjoner w Kamienicy Szołayskich
  • godz. 23.00 – tematyczne zwiedzanie wystawy Władcy snówDekadenckie sny połączone z interwencją w Galerii MCK.

Alfons Mucha – secesyjny wizjoner (Alfons Mucha – Visionär im Jugendstil, 2004, reż. Susanna Boehm). Alfons Mucha uchodzi w Polsce za najbardziej rozpoznawalnego czeskiego artystę. Ile tak naprawdę o nim wiemy? Film pokazuje jego drogę artystyczną, w której mieszczą się zarówno mroczne przedstawienia w duchu symbolizmu, secesyjne impresje, jak i monumentalne panslawistyczne dzieła takie jak Epopeja słowiańska.

Władcy snów. Symbolizm na ziemiach czeskich 1880–1914. Pod bajkowym tytułem Władcy snów kryje się wystawa sztuki symbolizmu na ziemiach czeskich w latach 1880–1914. Jest to pierwsza w Polsce prezentacja czeskiej sztuki, która w sposób kompleksowy prezentuje zjawisko symbolizmu. Ozdobą wystawy w Galerii MCK są prace Alfonsa Muchy i Františka Kupki. Na wystawie znalazło się ponad 200 dzieł – obrazów, rysunków, grafik, rzeźb i obiektów ceramicznych – pochodzących z kilkudziesięciu kolekcji, zarówno publicznych, jak i rzadko pokazywanych zbiorów prywatnych.

Zawsze Młoda! Polska sztuka około 1900. Wystawa Zawsze Młoda! to fascynująca prezentacja młodopolskiego malarstwa i rzeźby mistrzów epoki: Olgi Boznańskiej, Juliana Fałata, Jacka Malczewskiego, Józefa Mehoffera, Leona Wyczółkowskiego, Stanisława Wyspiańskiego i wielu innych. Łącznie na wystawie oglądać można 300 dzieł sztuki polskiej przełomu XIX i XX w. Znajdują się tam ikony polskiej historii sztuki, a tłem dla nich jest obraz ówczesnego Krakowa.  Kamienica Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego – Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie, pl. Szczepański 9

Nie spać, zwiedzać!
Wydarzenia odbędą się 30 sierpnia 2014 roku od godziny 16.00 do 24.00
Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie
Kamienica Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego – Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie

Dodaj komentarz