Gilberto Aquino Pérez od tropików Kostaryki do Imaginarium

Od 1 sierpnia w Galerii Imaginarium w Łodzi będzie można oglądać wystawę malarstwa Gilberta Aquino Péreza pt. Tropiki Kostaryki.

Autor pracy: Gilberto Aquino Pérez (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor pracy: Gilberto Aquino Pérez (źródło: materiały prasowe organizatora)

Początki mojego malarstwa sięgają czasów dzieciństwa, kiedy chodząc do szkoły z radością korzystałem z każdej okazji do malowania. Ponieważ z przyjemnością oddawałem się ulubionej czynności nie byłem zbyt wybredny jeśli chodzi o materiały. Nadawało się dosłownie wszystko! Karton, papier, a nawet kawałek drewna. Podobnie nieograniczone były też inspiracje, choć najczęściej moje prace przedstawiały krajobrazy z rodzinnego miasta w Salwadorze i małe zwierzęta, które zamieszkiwały dom moich rodziców.

Dopiero w 1972 roku, kiedy przeniosłem się do Kostaryki, zarobiłem swoje pierwsze pieniądze na sprzedaży namalowanego portretu. Potem malarstwo porzuciłem na pięć długich lat i wróciłem do niego dopiero w 1978 roku. Odkryłem wtedy El Parque de la Expresión w San José, miejsce stworzone przez artystę Rafę Fernandeza, który umożliwił grupie młodych, ambitnych twórców zaprezentowanie swoich prac. Byliśmy tam co niedzielę, bez względu na to czy żar lał sie z nieba, czy padał ulewny deszcz, czy wiał silny wiatr, porywając nasze małe prace. Mimo wszystko to właśnie tam postanowiłem poświęcić się temu, co stało się esencją mojego życia – malarstwu.

Akwarele od samego początku były moją główną formą wypowiedzi. Niezmiennie przez 14 lat. Jednak od 1982 roku zacząłem pracować z różnymi teksturami, poznawać je i eksperymentować. Do malowania w tej technice zainspirował mnie wtedy malarz z Panamy – Raúl Vasquez Saez (1954–2009), jednak pierwsza wystawa moich prac, z których wszystkie miały charakterystyczną teksturę, odbyła sie dopiero w 1991 roku. Od tamtej pory nieprzerwanie pracuję z różnymi materiałami i stworzyłem serie tematyczne m.in. Ptaki w okręgach, Płycizna, Krajobrazy, Ptaki patrzące na księżyc, Abstrakcje i Kobiety, do których dzwoni Alfosinas.

W moim malarstwie zawsze staram się stosować kolory charakterystyczne dla tropików, stąd przewaga czerwieni, błękitu, żółci, zieleni czy fioletu. To właśnie te kolory dominują w mojej twórczości, choć nie zaprzeczę, że fascynują mnie też szarości i zdarzyło mi się namalować obrazy również w takiej kolorystyce. Obecnie ciężko pracuję nad kolejną wystawą, która odbędzie się w październiku tego roku.

Gilberto Aquino Pérez

Gilberto Aquino Pérez urodził się w Salwadorze. W Kostaryce mieszka od 1972 roku. Malarz samouk. Z powodzeniem opanował różne techniki malarstwa wśród których warto wymienić malarstwo akrylowe szczególnie z dużą ilością warstw co stało się cechą charakterystyczną jego twórczości. Na przestrzeni lat eksperymentował również z różnymi dodatkami i materiałami. Jego prace były wystawiane w Kostaryce oraz innych krajach, m.in. w Niemczech, Panamie, Francji, Salwadorze, Meksyku, Nikaragui, USA i Kanadzie na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i grupowych.

Gilberto Aquino Pérez, Tropiki Kostaryki
Wernisaż: 1 sierpnia 2014 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 30 sierpnia 2014 roku
Galeria Imaginarium w Łodzi

Dodaj komentarz