• 2014-07-29

Patti Smith w Warszawie

Już 17 sierpnia w Warszawie wystąpi jedna z najważniejszych kobiet w historii rocka – Patti Smith. Wokalistka zaśpiewa swoje największe przeboje, takie jak Because the Night, czy Gloria oraz utwory z najnowszego albumu Banga.

Patti Smith (źródło: materiały prasowe organizatora)

Patti Smith (źródło: materiały prasowe organizatora)

Patti Smith urodziła się w 1946 roku w Chicago. Po porzuceniu studiów wyjechała do Paryża, gdzie występowała w ulicznej trupie teatralnej. Na początku lat 70. powróciła do Nowego Jorku i dołączyła do grupy poetów eksperymentujących. W 1974 roku nagrała swojego pierwszego singla Piss Factory, a rok później wydała debiutancki album Horses.

Pionierskie połączenie wczesnego punkrocka z poezją przyniosło jej wielki rozgłos na całym świecie, a co za tym idzie – wyprzedane koncerty w USA i Europie. Patti Smith to nie tylko wokalistka, ale również uzdolniona malarka i pisarka. Jej rysunki można było podziwiać np. w muzeum Andy’ego Warhola, a jedna z książek – Poniedziałkowe Dzieci – została wyróżniona nagrodą National Book Award oraz przez 37 tygodni utrzymywała się na liście bestsellerów New York Timesa.

Patti Smith (źródło: materiały prasowe organizatora)

Patti Smith (źródło: materiały prasowe organizatora)

W 2012 roku na sklepowe półki trafił jedenasty album Patti Banga, który wielu krytyków uznało za jej najlepszy materiał od czasów Horses. Poruszający, szczery, ze świetnymi tekstami, nawiązujący do twórczości Boba Dylana czy The Doors, zawiera takie utwory jak This is the girl (napisany dla Amy Winehouse) czy Fuji-San (zainspirowany trzęsieniem ziemi w Japonii). 

Koncert Patti Smith:
17.08.2014 r. godz. 20.00,
Amfiteatr w Parku Sowińskiego, ul. Elekcyjna 17
Warszawa

Dodaj komentarz