Dobiega końca wystawa Aleksander Gierymski 1850 – 1901

W Muzeum Narodowym w Warszawie dobiega końca wystawa dzieł Aleksandra Gierymskiego, jednego z najwybitniejszych malarzy polskich drugiej połowy XIX wieku. Wszechstronny i kompletny pokaz dorobku artysty będzie prezentowany do 10 sierpnia i zakończy się dwudniowym finisażem.

Aleksander Gierymski – „Święto trąbek” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Aleksander Gierymski – „Święto trąbek” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Prezentację niemal całej dostępnej spuścizny artysty poprzedził kompleksowy program badawczy, dzięki któremu wyjaśniono kwestie od wielu lat wzbudzające dyskusje wśród historyków sztuki.

Udało się m.in. odtworzyć historię wielu dzieł, prawidłowo określić błędne datowania, przywrócić pierwotne autorskie tytuły, które uległy «zatarciu» w ciągu przeszło stu lat dzielących nas od śmierci artysty – opowiada Ewa Micke‐Broniarek, kuratorka ekspozycji. Zgromadzone na wystawie obrazy olejne, rysunki i ryciny – w tym także prace nigdy dotychczas nie pokazywane publicznie – przynoszą niepowtarzalną okazję nowego spojrzenia na dorobek twórczy malarza – dodaje.

Ciesząca się rekordową popularnością ekspozycja zakończy się dwudniowym finisażem. Zarówno w sobotę, jak i w niedzielę będzie można wziąć udział w warsztatach rodzinnych (W pracowni Aleksandra Gierymskiego oraz Nocne życie miasta), animacjach plastycznych dla dzieci (Malowanie, drapanie, skrobanie) i wykładach (Aleksander Gierymski – poeta światła oraz Realizm czy impresjonizm? Aleksander Gierymski i Gustave Caillebotte – artystyczne porównania).

Ponadto przez dwa dni historycy sztuki i konserwatorzy będą spotykać się z publicznością w przestrzeni wystawy, poszukując wspólnie z odwiedzającymi klucza do interpretacji dzieł Gierymskiego. Dodatkowo w sobotę odbędzie się koncert połączony z prelekcją o życiu i twórczości artysty, w niedzielę – spacer po miejscach związanych z biografią młodszego z braci Gierymskich.

Wystawa Aleksander Gierymski 1850  1901
do 10 sierpnia 2014 r.
Muzeum Narodowe w Warszawie, al. Jerozolimskie 3
Warszawa

Dodaj komentarz