• 2014-07-26

Lucjan Demidowski i Marcin Sudziński | Fotografia z lustrem

Od 8 do 31 sierpnia w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu będzie można zobaczyć wystawę Pracownia. Lucjan Demidowski i Marcin Sudziński. Twórczość fotograficzna z kręgu iluzjonizmu, której kuratorem jest Krzysztof Jurecki.

Lucjan Demidowski, „Obrazy iluzoryczne" (źródło: materiały prasowe organizatora)

Lucjan Demidowski, „Obrazy iluzoryczne" (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa kilkudziesięciu zdjęć, której kuratorem jest Krzysztof Jurecki, pokazuje podobne podejście do fotografii, której celem jest dotarcie do pojęcia transcendencji, obecnej w naszej psychice, nie w fotografiach.

Przy bardzo dobrej technice i wyjątkowym sprawnym panowaniu and materią fotografii, fotografowie powrócili na moment do krainy XIX-wiecznej szczęśliwości (Sudziński) lub modenistycznej autonomii sztuki, której celem było, jak u Kazimierza Malewicza, przybliżenie idei nieśmiertelności sztuki poprzez zbliżenie się do jej stanu ostatecznego (Demidowski).

Lucjan Demidowski  ur. 1946 r. w Krzeszewie Górnym. Mieszka w Motyczu Leśnym. Od 1971 roku członek Związku Polskich Artystów Fotografików. W latach 1973–1976 współpracował z warszawską Galerią Remont. Wykładowca w Lubelskiej Szkole Fotografii. Początki zainteresowań fotografią sięgają do lat 60./70, kiedy uczestniczył w edukacji Fotoklubu Zamek na Zamku Lubelskim w Lublinie.

Marcin Sudziński – ur. w 1978 r. w Lublinie. Absolwent UMCS w Lublinie i Akademii Fotografii w Warszawie (2006-08). Pracuje w Ośrodku Brama Grodzka-Teatr NN, gdzie od 2009 roku prowadzi pracownię i galerię fotografii (Galeria NN). Animator kultury, wykładowca i popularyzator fotografii lubelskiej. Zwolennik fotografii analogowej, w jej podstawowej, ukształtowanej jeszcze w XIX wieku, formie.

Pracownia. Lucjan Demidowski i Marcin Sudziński. Twórczość fotograficzna z kręgu iluzjonizmu.
Kurator: Krzysztof Jurecki
Otwarcie: 8 sierpnia 2014 roku, godz. 18.00
Wystawa czynna: do 31 sierpnia 2014 roku
Galeria Sztuki Wozownia
Toruń

Dodaj komentarz