Filmy Andrzeja Wajdy na plakatach na Festiwalu Filmowym w Gdyni

16 września na Festiwalu Filmowym w Gdyni zostania otwarta wystawa Filmy Andrzeja Wajdy w światowym plakacie filmowym.

 Wystawa „Filmy Andrzeja Wajdy w światowym plakacie filmowym" Festiwal Filmowy, Gdynia (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa „Filmy Andrzeja Wajdy w światowym plakacie filmowym" Festiwal Filmowy, Gdynia (źródło: materiały prasowe organizatora)

39. Festiwalowi Filmowemu w Gdyni będzie towarzyszyła wystawa Filmy Andrzeja Wajdy w światowym plakacie filmowym, którą zorganizuje Muzeum Kinematografii w Łodzi. W tym samym czasie odbędzie się również premiera okolicznościowego albumu wydanego w wersji polsko-angielskiej.  Wystawa została przygotowana z okazji przypadającej w 2014 roku 60. rocznicy debiutu fabularnego reżysera filmu Pokolenie.

Muzeum Kinematografii w Łodzi od wielu lat gromadzi archiwalia związane z życiem i twórczością reżysera. Obecnie muzeum jest w posiadaniu największego na świecie zbioru plakatów do filmów Andrzeja Wajdy. Wśród tej unikatowej kolekcji można będzie obejrzeć egzemplarze drukowane w bardzo niskich nakładach, pochodzące z różnych stron świata, m.in. z Japonii, Argentyny, Niemiec i Francji. Plakaty te często stanowią dzieła sztuki same w sobie. Ich autorami byli wspaniali artyści graficy polscy i zagraniczni. Prezentacja plakatów stanowi dowód na ogromną popularność polskiego reżysera oraz jego filmów na świecie. Na wystawie będzie można oglądać prace twórców polskiej szkoły plakatu: Romana Cieślewicza, Wojciecha Zamecznika, Wojciecha Fangora, Franciszka Starowieyskiego, Wiktora Górki, Waldemara Świerzego, Jana Lenicy. Wśród prezentowanych obiektów znajdują się również prace Wiesława Wałkuskiego, Jakuba Erola, Cypriana Kościelniaka, Andrzeja Pągowskiego, Marka Freundenreicha, Marcina Mroszczaka, Rafała Olbińskiego, Rosława Szaybo. Na wystawie będzie można też obejrzeć prace znakomitych zagranicznych twórców m.in. Petera Strausfelda, Alaina Lyncha, Dominique Guillotin, Otto Kummerta, Milana Grygara, Pierre Colliera, M. Ogasawary, Erharda Gruttera. Kolekcja plakatów jest na bieżąco uzupełniana o nowe obiekty, które ukazywały i ukazują się na świecie w związku z projekcjami filmów Andrzeja Wajdy.

W czasie Festiwalu odbędzie się również premiera obecnie przygotowywanego katalogu, który zawiera 340 stron i ponad 420 plakatów z 36 krajów. Wystawa powstaje we współpracy z licznymi partnerami krajowymi oraz zagranicznymi.  Partnerami projektu są m.in.: Stowarzyszenie Filmowe KinoArt, Filmoteka Narodowa, Muzeum Plakatu w Wilanowie, Kino RP, Telewizja Kino Polska, SF Kalejdoskop, Węgierskie Narodowe Archiwum Cyfrowe w Budapeszcie, Narodni filmowy archiv w Pradze, British Film Institute w Londynie, Academy of Motion Pictures Arts and Science Margaret Herrick Library w Los Angeles, Filmová galanterie Terryho Ponožky w Pradze, Cinematheque Francais w Paryżu, Filmoteka Narodowa w Tel Avivie oraz wiele prywatnych galerii zajmujących się kolekcjonowaniem plakatów filmowych. Wykorzystano w projekcie także plakaty prywatnych kolekcjonerów – Andrzeja Cebuli i Pavla Rajcana. Część ekspozycji po raz pierwszy została pokazana w Muzeum Narodowym w Krakowie podczas ostatniego Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Filmy Andrzeja Wajdy w światowym plakacie filmowym
od 15 września do 5 października 2014 roku
Muzeum Miasta Gdyni
39. Festiwal Filmowy
Gdynia

Dodaj komentarz