• 2014-07-26

63 dni życia i walki w Powstaniu Warszawskim

1 sierpnia, w 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, nakładem wydawnictwa Bosz ukaże się album 63 dni życia i walki, poświęcony bohaterom walki o Polskę. Album, stworzony we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego, zawiera cenne, rzadko publikowane fotografie z tego okresu.

„63 dni życia i walki” (źródło: materiały prasowe)

„63 dni życia i walki” (źródło: materiały prasowe)

Ten reportaż przywołuje kolejne dni walki o wolność: radość towarzyszącą wybuchowi Powstania, przytłumioną trudnościami codziennej egzystencji, heroiczną walkę powstańców na barykadach, sanitariuszek w szpitalach polowych i na gruzach zburzonego miasta. To także obraz codziennego życia wypełnionego tęsknotą za normalnością, której namiastkę mieszkańcy Warszawy mogli odnaleźć w nielicznych, ale nadal funkcjonujących kawiarniach, teatrzykach, przy muzyce płynącej z radia czy podczas lektury codziennej prasy. W obliczu wszechobecnej śmierci czytelnik dostrzeże również radość zaślubin i przyjacielskich spotkań – radość z kolejnego dnia życia.

Fotografie pokazują także ogrom nadziei i niezwykłą odwagę młodych bohaterów z batalionów: ZośkaPięśćGustawDzikGolskiHarnaśKilińskiRuczajSokół i wielu innych bezimiennych herosów tamtego czasu.

W klimat powstańczej Warszawy wprowadza czytelników słowem wstępnym dr hab. Andrzej Krzysztof Kunert, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

63 dni życia i walki
Premiera: 1 sierpnia 2014 roku
Wydawnictwo Bosz

Dodaj komentarz