Schindler Award nabiera globalnego charakteru

Ogólnoświatowy konkurs Schindler Award jest przeznaczony dla studentów architektury, architektury krajobrazu i urbanistyki, których zadaniem będzie zgłoszenie wybitnego pomysłu nowej, miejskiej formy nawiązującej do mobilności, w odpowiedzi na globalne zmiany zachodzące w przestrzeni miejskiej.

Schindler, logo (źródło: materiały prasowe organizatora)

Schindler, logo (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dzisiejsi studenci będą odpowiedzialni za kształt miast w przyszłości. Global Schindler Award tworzy studentom na całym świecie platformę do dzielenia się wiedzą, porównania swoich pomysłów z innymi i zdobycia uznania. Jury składające się z uznanych na arenie międzynarodowej specjalistów z zakresu urbanistyki i architektury będzie oceniać zgłoszenia kandydatów. Łączna pula nagród wyniesie 150 tys. USD.

Systemy mobilne mogą być wykorzystywane do większej integracji, połączenia i dostępności dla wszystkich tak, aby generować nowe odpowiedzi na wyzwania i możliwości jakie stawia wspólna, miejska przyszłość. Konkurs ma na celu inspirowanie rozwiązań dla rosnących wyzwań związanych z transportem oraz mobilnością w zagęszczonym środowisku miejskim. Ideą projektu jest potraktowanie miasta w kategorii zasobu.

Pearl River Delta, w centrum Shenzhen, zostało wybrane na gospodarza konkursu Global Schindler Award w roku 2014, ponieważ jest ważnym miastem granicznym pomiędzy kontynentalnymi Chinami oraz Hong Kongiem, a jednocześnie pomiędzy Chinami, a światem. Jest globalnym wzorem chińskiego sukcesu i innowacji w otwieraniu i liberalizacji gospodarki. W wyniku dynamicznej urbanizacji Shenzhen, z wioski rybackiej, rozwinęło się do ponad 10 milionowej metropolii. Taki rozwój był możliwy dzięki wdrożeniu kompleksowego systemu sieci mobilnych od linii metra do globalnych szlaków żeglugowych. Studenci będą mieli za zadanie zajęcie się socjalnymi, ekonomicznymi oraz środowiskowymi aspektami wyzwań prezentowanych poprzez globalizację i urbanizację w Shenzhen przez scenariusze i analityczne wnioski projektowe dotyczące mobilności. Prace konkursowe powinny dać odpowiedź na wyzwania stojące przed Shenzhen, z uwzględnieniem jego przeszłości i stanu obecnego, przemiany z aglomeracji przemysłowej w metropolię z dynamicznie rozwijającym się trzecim sektorem.

Idea Projektowania Miasta jako zasobu odnosi się do faktu, że zamiast często stosowanej praktyki tabula rasa – rozbiórki i budowania na nowo – projekty powinny uwzględniać istniejące struktury społeczne, gospodarcze i kulturalne, wykorzystując je jako zasoby w procesie bieżących przemian.

Konkurs rusza 1 sierpnia. Tego dnia zostanie także opublikowany brief ze szczegółowymi informacjami dla uczestników. Do 1 września wszyscy zainteresowani udziałem będą mogli przesyłać pytania do organizatora. Ostateczny termin rejestracji upływa 15 listopada, a dostarczenia gotowych projektów – 31 stycznia 2015 r. W kolejnych miesiącach planowana jest selekcja złożonych prac konkursowych, natomiast uroczysta ceremonia wręczenia nagród została zaplanowana na koniec kwietnia przyszłego roku.

Konkurs jest całkowicie multimedialny, wszystkie prace będą zgłaszane poprzez dedykowaną stronę internetową. Szczegółowe informacje, aktualności, harmonogram działań znajdują się na www.schindleraward.com.

Konkurs Schindler Award
1 sierpnia  2014 r. – 31 stycznia 2015 r.

Dodaj komentarz