Wrocławski Mikrobiom dla Kuratorek

Fundacja Wersja zaprasza na pierwszą otwartą dla publiczności rezydencję artystyczną we wrocławskim Podbrzuszu, która odbędzie się w ramach rozpoczynającego się tym samym programu Mikrobiom. Podziemna przestrzeń ekspozycyjna, wraz z odbywającą się w niej w tym czasie wystawą, stanie się siedliskiem dla Kuratorek – grupy ekstremalnych artystek z Opola.

Kuratorki & Co (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kuratorki & Co (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ich obecność przyjmie postać trwającej siedem dni, interaktywnej akcji, której tytułem i zarazem motywem przewodnim będzie Marnotrawienie, i w czasie której nie planują nic robić. Ale nie będzie to, ot, takie sobie zwyczajne nieróbstwo. Jak można się spodziewać po sumiennych opolankach, będzie to fachowo i solidnie przygotowane trwonienie czasu, środków i energii, czyli eleganckie marnotrawstwo z premedytacją.

Siedem dni wystarczyło na stworzenie świata, w którym ostatnio nieustannie brakuje nam czasu, od nadmiaru pracy dostajemy zadyszki, a spośród doznań zmysłowych odczuwamy głównie zmęczenie. Czy siedem dni wystarczy na jego przeorganizowanie? To zadanie wbrew pozorom niełatwe – jak zabrać się za nic-nie-robienie? Powściągnąć od działania czy może zastygnąć w bezruchu? Kuratorki decydują się na działanie nie tylko radykalne, ale też niebezpieczne. Trzeba bowiem pamiętać, że w naszym kręgu kulturowym lenistwo prowadzi wprost do kręgu innego – piątego, leżącego tuż za Styksem, w pół drogi do najgłębszej z piekielnych czeluści. Zatem nie tylko, wbrew kapitalistycznej logice rynku, powstrzymają się od wszelkiej produkcji, ale są w dodatku gotowe zapłacić za to wysoką cenę.

Dziś lenistwo jest jednak zadaniem głęboko humanistycznym – pozwala przystanąć w biegu, dostrzec krajobraz, doznać błysku refleksji. Obijanie się sprzyja oczyszczaniu umysłu i doświadczaniu piękna, tej dość zaniechanej już w sztuce wartości. Próżnowanie wyzwala też najcenniejszy z surowców współczesnej gospodarki, czyli ludzką kreatywność. Marnotrawienie to zatem luksus, na który nas stać! I ma przy tym niezwykle wywrotowy potencjał, bo przecież kto nie pracuje, ten może pomyśleć.

Sabat rozproszonych i na co dzień niezwykle zajętych czarownic, rozkoszne letnie leniuchowanie w wielkomiejskiej daczy czy może profesjonalne spotkanie robocze prekariuszek sztuki? O tym, jaką postać przybierze ten pobyt, zadecydują ci, którzy wezmą udział we wspólnym marnotrawieniu. Niewykluczone, że będziemy kisić się z nudy, od niechcenia sięgając czasem po jakąś lekturę. Być może rzucimy się w wir robienia przetworów albo też, przyśpiewując ludowe przyśpiewki, podłubiemy coś sobie na boczku. Podyskutujemy do rana albo zrobimy sobie maraton z 24 Hour Psycho i filmami Godarda. Niewykluczone, że powstanie jakiś Pomysł lub Plan, albo też zdecydujemy się przez większość czasu bezmyślnie pluć i łapać czy słuchać śpiewu ptaków z kasety. Inicjatywa należy do wszystkich i wszystko może się, w czasie tej rezydencji, wydarzyć. Trzeba jednak pamiętać, że w następnym, szóstym kręgu dantejskiego Piekła, płoną heretycy. A wśród nich z pewnością też akcjoniści wiedeńscy i artyści Fluxsusu.

Kuratorki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kuratorki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kuratorki – grupa artystyczna tworzona przez artystki-kuratorki, absolwentki Instytutu Sztuki Uniwersytetu Opolskiego. Od 2009 r. zajmują się organizowaniem (sobie) wystaw, realizowaniem projektów oraz różnorodnymi działaniami artystycznymi. We wspólnych działaniach dziewczyny stawiają na żart i absurdalną grę znaczeń. Działania artystyczne Kuratorek najczęściej przyjmują formę performensu, happeningu, interwencji i działań skierowanych na interakcję z odbiorcą. Najbardziej inspiruje je rzeczywistość, którą komentują w lekki, zabawny i absurdalny sposób, dotykając często jednak kwestii niezwykle istotnych jak komercjalizacja sztuki, mechanizmy rządzące nowoczesną sztuką czy społeczna rola artysty. Ich projekt kuratorski pt. Luksusowe kury został włączony w program Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Wizualnych Inspiracje/Glamour w 2010 r. Artystki dostrzeżone zostały również podczas festiwalu FAMA w 2010 r., gdzie wyróżniono je Tytułem Honorowego Laureata.

Skład grupy kilkakrotnie ulegał zmianom. Obecnie tworzą ją:  Maria Bitka, Anna Gądek, Elżbieta Gądek, Malwina Mielniczuk, Barbara Sztybel

Podbrzusze – to niewielka przestrzeń wystawiennicza usytuowana w sensie dosłownym i przenośnym pod Brzuchem – Centrum Trawienia Wizji, powstałym niedawno przy ul. Białoskórniczej 26. Formuła black cube, czyli galerii o ciemnym wnętrzu, dedykowana jest nie tyle dziełom, co raczej dzianiu się sztuki. To miejsce dla wszelkiego rodzaju niezobowiązujących works in progress, akcji, performansów i wydarzeń, ale też dla wystaw potrzebujących kameralnej i nieoczywistej przestrzeni. Cykl wystawienniczy Głębokie czucie eksploruje zakamarki estetyki, w której intuicja odgrywa większą rolę niż intelekt, a program rezydencji Mikrobiom dedykowany jest poszukiwaczom twórczego siedliska.

Kuratorka cyklu: Zośka Reznik
Organizator: Fundacja Wersja

Mikrobiom: Kuratorki, Marnotrawienie
4 – 10 sierpnia 2014 r., 24h
Podbrzusze
Brzuch – Centrum Trawienia Wizji
ul. Białoskórnicza 26, p. -1
Wrocław

Dodaj komentarz