Astronauci, operacja Kubota, Lehulere – najnowszy projekt GGM

Gdańska Galeria Miejska zaprasza na wydarzenia w ramach projektu there is no meaning if meaning is not shared, który rozpocznie się 25 lipca.

Goldex Poldex, fot. Monika Zawadzki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Goldex Poldex, fot. Monika Zawadzki (źródło: materiały prasowe organizatora)

25 lipca o godzinie 20.00 odbędzie się wernisaż wystawy Astronauci, kuratorowanej jest przez sieć współpracy Tranzit. W dniu wernisażu o godzinie 18.30 odbędzie się wykład Zashy Colash, która opowie o działalności Clark House Initiative z Indii.

W sobotę 26 lipca od godziny 14.oo do 22.00 przy nabrzeżu Motławy koło GGM2 odbędzie się piknik / operacja Kubota organizowany przez Spółdzielnię Goldex Poldex. 27 lipca (niedziela) o godzinie 17.00 odbędzie się spotkanie z Kemang Wa Lehulere. Rozmowa będzie dotyczyła Center for Historical Reenactments (RPA).

W sierpniu odbędą się warsztaty:

  • 18-24.08 – Spółdzielnia Można
  • 20-25.08 – Zorka Wolny
Goldex Poldex (źródło: materiały prasowe organizatora)

Goldex Poldex (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Astronauci gromadzi zestaw prac, filmów dokumentalnych, wideo-komentarzy i archiwów wybranych i zrealizowanych przez tranzit – sieć niezależnych inicjatyw działających w Austrii, Czechach i na Węgrzech. Wystawa pomyślana została tak, że pozwala odwiedzającym poznać artystów i producentów kultury, z którymi łączy tranzit długa i nieustająca współpraca. Niektórzy artyści zostali zaproszeni przez tranzit do skomentowania swoich wcześniejszych projektów, niektórzy do zastanowienia się nad samym zaproszeniem, jeszcze inni do zaproponowania interpretacji pracy innego artysty, a niektórzy poproszeni o nowe realizacje.

Zasha Colah interesuje się kulturową suwerennością i projektami, które pobudzają praktykę artystyczną opartą na współpracy. Po ukończeniu studiów z historii sztuki na Uniwersytecie Oksfordzkim i studiów kuratorskich na Royal College of Art w Londynie współtworzyła blackrice w 2008 roku w Nagaland, oraz Clark House Initiative w Bombaju w 2010 roku. Kuratorka współczesnej sztuki z Indii w Jehangir Nicholson Art Foundation w Muzeum CSMVS (2008-2011), oraz dyrektor działu Programów Publicznych w Narodowej Galerii Sztuki Nowoczesnej w Bombaju (2004-2005).

Operacja Goldex Poldex pt. Kubota testuje możliwość stworzenia takiej brakującej estetyki przez zastosowanie dosyć prostego zabiegu. Należy wykorzystać to, co w danym momencie jest najtańsze, to co leży w hierarchii obiektów najniżej. Przynajmniej nikt na nas za wiele nie zarobi i będziemy zawsze o krok dalej niż system. Jeżeli jakieś formy staną się modne, coś innego będzie najtańsze i je będzie można wtedy wykorzystać. Warto spróbować przetestować działanie takiej strategii w różnych obszarach kultury wizualnej życia codziennego – mody, designu, jedzenia, muzyki czy sposobów przyjemnego tracenia czasu. Zamiast jarmużu i musu z organicznego topinambura serwujemy warzywną rybę i sałatkę z parówek. Zamiast sweterków Jeremy Scott’a, Acne czy Isabel Marant – polar i klapki Kubota. Zamiast odnowionych mebli z lat sześćdziesiątych – monobloki i płytę wiórową. Zamiast martwego kapitalistycznego czasu przynosimy machającego ogonem kota i całodobowy karnawał.

there is no meaning if meaning is not shared
Kuratorka: Patrycja Ryłko
Projekt odbędzie się od 25 lipca do 14 września 2014 roku
Gdańska Galeria Miejska 2
ul. Powroźnicza 13/15
Gdańsk

Dodaj komentarz