Rajza po Kato, odsłona druga – ARCHITEKTURA

1 sierpnia w Katowicach ruszy kolejna odsłona zainicjowanego przez Griffin Art Space projektu Rajza po Kato. Tym razem organizatorzy zapraszają na fotograficzną podróż po najważniejszych budynkach miasta. Akcja rozpocznie się wystawą zdjęć zaprezentowanych na ogrodzeniu placu budowy Supersamu, przy ul. Piotra Skargi 6.

Osiedle Gwiazdy, fot. Nicolas Grospierre (źródło: materiały prasowe organizatora)

Osiedle Gwiazdy, fot. Nicolas Grospierre (źródło: materiały prasowe organizatora)

Rajza po Kato zagości też na OFF Festival Katowice, gdzie przez 3 dni trwania imprezy w specjalnym Pawilonie odbywać się będą projekcje filmów, dyskusje i warsztaty. W programie edycji również spacery miejskie szlakiem niezwykłej architektury Katowic.

Ten etap projektu będzie wizualną podróżą po katowickiej architekturze, stanowiącej mariaż historii polskiej i niemieckiej. Docelowo w 2015 roku finalnym efektem przedsięwzięcia będzie publikacja przewodnika po Katowicach. Sierpniową Rajzę po Kato otworzy wystawa fotografii, stworzonych specjalnie na tę okazję przez Nicolasa Grospierre’a. Ekspozycja Galerii 138 m przybliży zwiedzającym najbardziej charakterystyczne miejsca Katowic, które łączą w sobie tradycję z nowoczesnością. Począwszy od osiedli robotniczych – Giszowca i Nikiszowca, poprzez modernizm dwudziestolecia międzywojennego jak Pierwszy Drapacz Chmur, aż do przykładów stylu powojennego – Katowickiego Spodka czy znanego Osiedla Gwiazdy. Artysta uwiecznił również obiekty, które uznawane są obecnie za symbole Katowic – Dom Kultury czy budynek CINiBA. Wystawa ukazuje piękno podlegającej stałym przemianom architektury miasta – dostosowującej się do współczesności z szacunkiem dla śląskiej tradycji.

Z metamorfozą Katowic będą mogli zapoznać się także uczestnicy OFF Festival Katowice. Na jego terenie działał będzie specjalny Pawilon Rajzy po Kato, w którym odbywać się będą projekcje filmów, spotkania z autorami oraz warsztaty. Dla zainteresowanych architekturą i urbanistyką organizatorzy przewidzieli strefę wolnego czytania wyposażoną w leżaki, gdzie udostępnione zostaną ciekawe publikacje dotyczące architektury, w tym także Katowic. W ramach 2. odsłony projektu odbędą się też spacery po Katowicach, na które – spod bramy festiwalu – chętnych dowiezie specjalny autobus. Katowiczanie, którzy nie biorą udziału w OFFie, też mogą do nich dołączyć! Wstęp na wszystkie wydarzenia sierpniowej odsłony Rajzy po Kato jest bezpłatny.

Program wydarzeń podczas OFF Festivalu:

1 sierpnia:

  • godz. 17.00 – film Superjednostka, reż. Teresa Czepiec

2 sierpnia:

  • godz. 12.00 – spacer: Ryszard Nakonieczny – Katowice: Moderna 20-lecia*
  • godz. 14.30 – warsztaty: Wojtek Wilczyk – Architektura, struktura, symbolika
  • godz. 17.00 – spotkanie: Przemo Łukasik – Architektura na miarę naszych możliwości

3 sierpnia:

  • godz. 12.00 – spacer: Ryszard Nakonieczny – Katowice: Tauzen i Park Śląski*
  • godz. 14.30 – film + spotkanie: Dwugłowy Smok, reż. Jadwiga Kocur

Dla uczestników OFF Festivalu zbiórka o 11.30 przy bramie głównej.
W Katowicach: *sobota, 2 sierpnia, godz. 12.00 Pawilon Dworca PKP wejście główne / *niedziela, 3 sierpnia, godz. 12.00 Park Śląski – Żyrafa

Rajza po Kato, odsłona druga
Od 1 do 3 sierpnia 2014 r.
Katowice

Wystawa fotografii
Od 1 sierpnia 2014 r.
Galeria 138 m, ul. Piotra Skargi 6
Katowice

Dodaj komentarz