• 2014-07-23

Kobiety w Teatrze na Plaży

23 lipca o godzinie 21.00 w Teatrze na Plaży w Sopocie odbędzie się koncert zespołu Kobiety. To pierwszy polski zespół, którego muzykę dziennikarze mogli opisać za pomocą terminu avant pop.

Kobiety (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kobiety (źródło: materiały prasowe organizatora)

Avant pop, to w wolnym tłumaczeniu oznacza to ni miej ni więcej tylko piosenki zbyt dobre i kunsztowne by mogły stać się masowymi hitami. Taki też los spotkał nagrania z pierwszych trzech płyt tej trójmiejskiej formacji, które pomimo swej niezaprzeczalnej melodyjności i charakteru nie wyszły poza krąg oklasków krytyków i fanów muzyki alternatywnej.

Tych ostatnich grupa dowodzona przez Grzegorza Nawrockiego ujęła syntezą francuskiej zmysłowości, niemieckiej precyzji i nadbałtyckiej neurozy. Wydany w 2001 roku debiutancki album Kobiety jest już dziś pozycją klasyczną jeśli chodzi o XXI wieczny dorobek rodzimej fonografii.

Sztandarową piosenką z krążka został przyjemny niczym morska bryza na sopockim Monciaku utwór Marcello, który pomimo swego wyrafinowania z powodzeniem radził sobie radiowych playlistach. Dwa kolejne albumy tylko ugruntowały pozycję Kobiet jako jednego z najlepszych gitarowo piosenkowych zespołów między Bugiem a Odrą.

Koncert zespołu Kobiety
23 lipca 2014 roku, godz. 21.00
Teatr na Plaży
Sopot

Dodaj komentarz