Galeria Rusz wraca do Torunia

Ekonomia i chęć bezwzględnego zysku nie zdołały pokonać sztuki. I tak Galeria Rusz w miesiącu swojego jubileuszu, wznawia działalność w Toruniu – nie na jednym, a na dwóch bilbordach.

Galeria Rusz, „Władza” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Galeria Rusz, „Władza” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dzięki zaangażowaniu pracowników Urzędu Miasta i CSW Znaki Czasu oraz wsparciu firmy AMS SA, prace artystów znów będzie można oglądać w Toruniu. 21 lipca jeden bilbord stanie przy Szosie Chełmińskiej, przy targowisku miejskim, niedaleko starej lokalizacji. Natomiast drugi zostanie ustawiony przy CSW Znaki Czasu (Wały gen. Sikorskiego 13).

W sierpniu Galeria Rusz będzie obchodzić 15-lecie swojej działalności. Dla swojej wiernej publiczności artyści przygotowali wiele atrakcji! Prace Galerii będzie można oglądać w sierpniu nie tylko na dwóch nowo uruchomionych bilbordach. W Toruniu pojawią się one również na citylightach, na przystankach komunikacji miejskiej. Natomiast w Warszawie eksponowane będą na 5 bilbordach, rozrzuconych po całym mieście. Dla tych, którzy chcieliby spotkać się z artystami osobiście, Galeria otworzy drzwi swojej pracowni w Bramie Klasztornej, w Toruniu.

A tymczasem na naszym bilbordzie w Warszawie zostanie pokazana pracę pt. Władza. Jest to kolejna z serii prac na 25-lecie odzyskania wolności i 15-lecie Galerii Rusz. Traktuje ona o paradoksach i zagrożeniach, płynącym ze sprawowania władzy, gdzie deprawacja i miłość mieszają się ze sobą, tworząc niebezpieczną, wybuchową mieszankę, która może rozsadzić system demokratyczny i otworzyć drogę dla władzy i miłości absolutnej.

W tym roku grupa artystyczna Galeria Rusz obchodzi dwie bardzo ważne, okrągłe rocznice – 25 lat nowej Polski i 15 lat istnienia Galerii Rusz. Działalność Galerii Rusz jest nierozerwalnie związana z ostatnim ćwierćwieczem, gdyż refleksyjna szuka krytyczna, którą artyści uprawiają w przestrzeniach publicznych, nie byłaby możliwa za czasów poprzedniego systemu. Równocześnie artyści Galerii Rusz są pełni troski o kondycję polskiego społeczeństwa.

Galeria Rusz to grupa artystyczna (w składzie Joanna Górska i Rafał Góralski), która od 15 lat zajmuje się sztuką, którą można by uznać za artystyczną, alternatywną reklamę. Grupa wykorzystuje bilbordy, by reklamować wolne myślenie wśród szerokich rzesz społeczeństwa. Bez wolnego myślenia nie ma wolnego, demokratycznego społeczeństwa. Bez wolnego myślenia każdy system, również konsumpcyjno-kapitalistyczny może wylądować na manowcach. Dlatego tak ważne jest, by reklamować wolne myślenie, które jest antidotum na procesy odmóżdżenia współczesnych społeczeństw i zapobiega dezintegracji i patologizacji rzeczywistości. Nie bez przyczyny Adolf Hitler stwierdził Jakie to szczęście dla rządzących, że ludzie nie myślą – niestety wiedział co mówi. Wspieraj Myślącą Sztukę Dla Myślących Ludzi, bo historia lubi się powtarzać.

Galeria Rusz wraca do Torunia
Bilbordy staną 21 lipca 2014 roku
Szosa Chełmińska i CSW Znaki Czasu
Toruń

Dodaj komentarz