Spotkać Iwaszkiewicza. Nie-biografia

W czerwcu nakładem Oficyny Wydawniczej Wilk & Król przy okazji warszawskiego Big Book Festivalu ukazała się książka Spotkać Iwaszkiewicza. Nie-biografia.

„Spotkać Iwaszkiewicza. Nie-biografia” – okładka (źródło: materiały prasowe)

„Spotkać Iwaszkiewicza. Nie-biografia” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Spotkać Iwaszkiewicza. Nie-biografia – pierwsza niebiograficzna, odważna i zaskakująca książka o Jarosławie Iwaszkiewiczu. O jednym z najważniejszych polskich pisarzy XX wieku w nowy sposób opowiadają najbliżsi oraz literaturoznawcy najmłodszego pokolenia. Świeże spojrzenie na biografię wielkiego Iwaszkiewicza biegnie w poprzek przyjętym kanonom i schematom.

Książka właśnie trafia do księgarń. Przygotowana pod redakcją Anny Król pokazuje Iwaszkiewicza, jakiego nie znamy. Każda z trzech części przynosi zaskakujące informacje na temat najbardziej rozpracowanego, a jednocześnie nieoczywistego i intrygującego twórcy ostatniego stulecia. Znajdują się w niej migawki z życia osobistego, rozmowy o sprawach dotychczas przemilczanych i anegdoty przypominane przez najbliższych.

Część 1. Migawki, czyli rozmowy z najbliższymi

Z córką pisarza Marią Iwaszkiewicz Anna Król rozmawia o literackim środowisku skupionym w latach 50. i 60. wokół kawiarni Czytelnik, zwyczajach pisarskich ojca i chorobie matki. Wiesław Kępiński, przybrany syn Iwaszkiewiczów, wraca do miejsc, w których najczęściej bywał z Iwaszkiewiczem, zdradza sekrety mody lat 50. i przypomina ulubione warszawskie ścieżki pisarza. Zofia Dzięcioł, gosposia, która pracowała na Stawisku od 1956 roku do śmierci Iwaszkiewiczów, po raz pierwszy zdecydowała się opowiedzieć o codzienności Anny i Jarosława. Podczas rozmowy w dawnym domu pozwoliła zajrzeć do szuflad i szaf, w których nadal wiszą garnitury pisarza, opowiedziała o przyzwyczajeniach i ulubionych potrawach rodziny.

Oni, proszę pani, wszystko zbierali. Wszystko się przyda – to było motto tego domu, jedyna odpowiedź na wszystko. To obłęd był. Przyda się. Niech pani zobaczy – atrament do pióra, to też jego. I jeszcze ta resztka wody kolońskiej. A tam niżej francuska puderniczka i pędzel do golenia. Tych pierdołów za przeproszeniem to zawsze było pełno. Bo teraz to się wszystko co niepotrzebne wyrzuca. A tutaj się wszystko zbierało, bo się przyda. Taka mania!

(fragment tekstu)

Część 2. Wielogłos, czyli eseje i wyznania

Zaproszeni do współtworzenia publikacji najlepsi literaturoznawcy młodego pokolenia zdradzają powody fascynacji biografią i twórczością pisarza. Prawnuczka Iwaszkiewicza, Ludwika Włodek, pisze o tym, jak udało jej się przezwyciężyć rodzinną legendę przytłaczającą słynnego pradziadka. Krytyczka literacka Justyna Sobolewska przypomina fascynującą lekturę homoseksualnej love story pozostawioną przez pisarza w Dziennikach, a biograf Radosław Romaniuk zastanawia się nad tym, jak i kiedy pisarz stał się jednym z najbliższych przyjaciół. Iwaszkiewicz jaki wyłania się z tych portretów to: Stary – podjadający słodycze w stawiskiej kuchni, ojciec – wpadający w odwiedziny do kawiarni Czytelnika i prezes borykający się z napastliwością literackiego środowiska. Czasem po prostu kompan, zakochany mężczyzna, mentor i wrażliwy poeta.

Część 3. Sprawy do załatwienia, czyli pierwsza publikacja nieznanej korespondencji

W książce po raz pierwszy prezentowane są fragmenty nieznanej dotychczas korespondencji Jarosława Iwaszkiewicza, zgromadzonej w archiwum pisarza – m.in. z osobistym sekretarzem, szarą eminencją Stawiska – Szymonem Piotrowskim, adwersarzem – Stefanem Kisielewskim, oraz z przyjacielem – kompozytorem Zygmuntem Mycielskim:

Drogi Zygmuncie! Może Ci się przyda to palto. Ja mam inne. Ono jest ciepłe, zagraniczne i chyba dobre na Ciebie. Lepszego nie mogę… A jak z forsą? Moja bursa otwarta dla Ciebie. Na razie jutro jadę do Helsinek. To straszne.

(fragment tekstu)

Książka została wydana w nietypowej, autorskiej szacie graficznej i jest ilustrowana rękopisami pisarza oraz archiwalnymi fotografiami z muzeum w Stawisku.

Spotkać Iwaszkiewicza. Nie-biografia to książka dla tych, którzy uważają, że o Iwaszkiewiczu wiedzą już wszystko, i dla początkujących, którzy potrzebują wprowadzenia do biografii pisarza i boją się zadać pierwsze pytanie.

Spotkać Iwaszkiewicza. Nie-biografia, pod red. Anny Król
Autorzy: Justyna Sobolewska, Ludwika Włodek, Radosław Romaniuk, Robert Papieski, Małgorzata Zawadzka, Piotr Mitzner i Anna Król
Premiera: czerwiec 2014 roku
Wilk & Król Oficyna Wydawnicza

Dodaj komentarz