• 2014-07-22

Pawłowski i Sochacki ku technikom szlachetnym w Aptece Sztuki

Od 24 lipca w Galerii Apteka Sztuki w Warszawie będzie można oglądać wystawę fotografii Roberta Pawłowskiego i Janusza Sochackiego pt. Złodzieje czasu.

Fot. Robert Pawłowski, „Canareggio” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Robert Pawłowski, „Canareggio” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dwaj fotograficy Robert Pawłowski i Janusz Sochacki od kilku lat tworzą w na poły zapomnianej, archiwalnej technice fotograficznej – oleju. Zainteresowanie technikami szlachetnymi zrodziło się w Wyższym Studium Fotografii, gdzie studiując mieli możliwość poznać prace klasyków– Leonarda Misonne, Roberta Demachy czy Alfreda Stieglitza. Zerwanie z mechanicznym procesem pozytywowym, walory malarskie, a wreszcie mnogość i swoboda interpretacji sprawiły, że znaleźli się w ścisłym gronie liczącym kilka zaledwie osób na świecie, które eksperymentują z tą trudną techniką.

Prezentowane na wystawie prace łączy sposób wywołania, jednak końcowy efekt jest zaskakująco różny. Nastrojowe widoki miast tworzone przez Roberta Pawłowskiego, niezwykle malarskie, nieostre, daleko odbiegają od standardów tradycyjnej fotografii.

Na przeciwległym biegunie znalazły się prace Janusza Sochackiego z cyklu Fotograficzne z martwych wstanie wywołane z niemal cyfrową szczegółowością. Prezentowana tu Kompania mścicieli przedstawia żołnierzy Armii Francuskiej z okresu I Wojny Światowej. Szklane negatywy odnalezione zostały w małym, paryskim sklepiku ze starociami. Pochodzą z lat 1914 – 1916, choć można by pokusić się o precyzyjne datowanie dzięki doskonale widocznym na wielu zdjęciach fragmentom gazet codziennych. Prawdopodobnie autorem cyklu był Edmond Gibert. Wydaje się że, zdjęcia powstały na zapleczu frontu. Tytułowy Mściciel to maskotka umieszczona na armacie.

Intuicja podpowiada, że prace Roberta Pawłowskiego i Janusza Sochackiego wyznaczają kierunek w jakim podążać będzie w niedalekiej przyszłości fotografia artystyczna. Techniczna łatwość fotografii cyfrowej doprowadziła do nieuchronnej deprecjacji sztuki, którą odrodzić może jedynie powrót do ręcznego rzemiosła.

Robert Pawłowski – urodzony 1971 w Warszawie. W roku 2011 Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej nadał mu tytuł Artysty Fotografika. Na co dzień zajmuje się fotografią komercyjną, realizując zlecenia dla firm reklamowych. Od roku 2011 swoje prace regularnie wysyła na konkursy, co zaowocowało szeregiem wystaw w Polsce i za granicą oraz zebranymi nagrodami.

Janusz Tadeusz Sochacki – urodzony w 1960 roku. Członek Fotoklubu Rzeczypospolitej. Fotografią interesuje się od wczesnych lat młodzieńczych. Do dziś wspomina obraz z dzieciństwa, kiedy ojciec pokazywał jak zbudować kamerę otworkową z pudełka po zapałkach. Od kilku lat zajmuje się fotografią przyrodniczą, a także rekonstrukcją obrazów utrwalonych na szklanych negatywach z początku XX wieku.

Robert Pawłowski, Janusz Tadeusz Sochacki, Złodzieje czasu
Wernisaż: 24 lipca 2014 roku, godz. 18.00
Wystawę można oglądać do 7 września 2014 roku
Galeria Apteka Sztuki
Al. Wyzwolenia 3/5
Warszawa

Dodaj komentarz