• 2014-07-21

Polacy zwycięzcami Konkursu Seiferta

Skrzypkowie z Hiszpanii, Słowacji, oraz Polski zdobyli nagrody I Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta. Wśród nagrodzonych królują Polacy, bo to oni – zdaniem jury – okazali się najwspanialszymi kontynuatorami skrzypcowego geniuszu patrona Konkursu.

Bartosz Dworak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bartosz Dworak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zbyszek byłby z Was dumny! I mówię nie tylko o tych skrzypkach, którzy zdobyli główne nagrody, ale o wszystkich dziesięciu, którzy zakwalifikowali się do półfinałów i finałów. Wszyscy pokazaliście jak wspaniałymi i wrażliwymi jesteście artystami. Jestem przekonana, że Zbyszek potwierdziłby moje słowa.

Agnieszka Seifert, żona artysty

Laureatów odbywającego się po raz pierwszy Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta poznaliśmy podczas koncertu galowego w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie.

Decyzja była piekielnie trudna, bo przecież już ta dziesiątka skrzypków, którzy zakwalifikowali się do półfinału to artyści wybitni, prezentujący najwyższy poziom. Rozmawiałem z żoną, a ona zapytała jak tam moje obowiązki jurorskie? Odpowiedziałem, że nie jest łatwo, bo mamy tu dziesięcioro młodych skrzypków i skrzypaczek i każdy gra lepiej ode mnie!

Mark Feldman

Triumfatorami I Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta okazali się skrzypkowie z Polski.

I nagrodę (10.000 Euro) zdobył 26-letni Bartosz Dworak, którego miłośnicy jazzu mogli już podziwiać jako laureata wielu polskich konkursów. II nagrodę (5.000 Euro) odebrał pochodzący z Hiszpanii Apel-les Carod Requesens. III nagrodę jury postanowiło zaś przyznać ex aequo Romanowi Janosce ze Słowacji (1.000 Euro) i polskiemu skrzypkowi Dawidowi Lubowiczowi (1.000 Euro).

Jurorzy jak też sami konkursowicze podkreślali ponadto znakomite przygotowanie, profesjonalizm i doskonałą współpracę z zespołem Paweł Kaczmarczyk Audiofeeling Trio, które akompaniowało wszystkim biorącym udział w tym czterodniowym maratonie skrzypkom.

Kolejna edycja Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta odbędzie się w 2016 roku.

Werdykt I Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta
Od 16 do 19 lipca 2014
Kraków

Dodaj komentarz