Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych pełne niepokoju

Od 18 lipca w Galerii Labirynt w Lublinie można oglądać wystawę prac artystów z Kolekcji Lubelskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych zatytułowaną Niepokój.

Piotr Sakowski, z cyklu „Der Wald”, bez tytułu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Piotr Sakowski, z cyklu „Der Wald”, bez tytułu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Artyści: Tytus Dzieduszycki-Sas, Dariusz Kociński, Tomasz Kowalski, Andrij Linik, Anna Orlikowska, Agnieszka Polska, Krzysztof Pruszkowski, Paulina Sadowska, Piotr Sakowski, Konrad Smoleński, Marcin Sudziński

Nowy surrealizm to nurt, którego zapowiedzi pojawiły się kilka lat temu. Jego dość szybka recepcja, może być reakcją na racjonalne lub upolitycznione dyskursy obecne w sztuce ostatnich dwóch dziesięcioleci – m. in. w obrębie nurtu sztuki krytycznej, ale może też wynikać z neoromantycznej tęsknoty za niesamowitością, za tym, co drzemie w szczelinach rzeczywistości, za tym, co niedookreślone, co pojawia się pod przymkniętymi powiekami, za tym, co oniryczne, zamazane. Wydaje się nawet, że surrealizm nie utonął w wielości nurtów, kierunków i stylistyk. Dziś pobrzmiewa dość wyraźnie w sztuce współczesnych artystów, korzystających swobodnie i eklektycznie z awangardowej i neoawangardowej spuścizny.

W kolekcji Lubelskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych znalazło się wiele prac artystów współtworzących ową nieformalną, płynną, trudną do jasnego wyodrębnienia z rwącego nurtu sztuki aktualnej, falę nowego surrealizmu. Nawet jeśli wielu z tych prac nie sposób łatwo wpisać w jego umowne ramy – pewne jest to, że formą i niepokojącą treścią są one bliskie temu, co uncanny – a każde zetknięcie z niesamowitym rodzi niepokój.

Przekonanie o tym, że są takie chwile, kiedy współczesnemu artyście coraz częściej towarzyszy niepokój i wszystko wydaje mu się nie tak znów prostym i jasnym, stało się osią wystawy.

Wystawa organizowana we współpracy z Lubelskim Towarzystwem Zachęty Sztuk Pięknych

Kuratorzy: Paulina Zarębska-Denysiuk, Ernest Malik

Niepokój. Wystawa z Kolekcji Lubelskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych
Wernisaż: 18 lipca 2014 roku, godz. 19.00
Wystawę będzie można oglądać do 3 sierpnia 2014 roku
Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5, Lublin

Dodaj komentarz